ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Ağustos Ayı Kitaplığım
2020

Ağustos Ayı Kitaplığım - 2020

Şehirdeki Yabani Hayvanlar

Yazan: Annette Neubauer
Resimleyen: Anne Ebert
24 sayfa

Kentlerde çevrelerindeki çayırlara ve ormanlara göre bitki ve hayvan çeşitliliği azdır. Ama yine de büyük parklarda, korularda ve bazı evlerin bitki örtüsü gür geniş bahçelerinde yüzlerce tür bitki ve ağaç yetişir. Ve bunların arasında, küçüklü büyüklü onlarca hayvan da yaşar. Bu hayvanların bir bölümü gececil olduğu için insanlar onların varlığından bile haberdar değildir. Örneğin geceleri avlanan baykuşları ve yarasaları çok az kişi bilir. Kentlerde yaşayan hayvan türlerinin sayısı son yıllarda arttı. Hayvanlar yiyecek bulmak için kentlerin kenar semtlerine gelmeye başladılar.

İşte, rengarenk resimlerle süslü bu akıcı kitapta kentlerde insanlarla birlikte yaşayan hayvanlar anlatılıyor. Eğer arka bahçenizdeki çalıların arasında, yakındaki parkın ağaçlarının tepesinde, evlerin çatılarında, apartmanların boşluklarında yaşayan hayvanları merak ediyorsanız, bu kitap tam sizin kitabınız. Onu elinizden düşüremeyecek, bir solukta okuyacaksınız.

Yenilmez Tony

Parlak Baloncuk

Yazan: Neal Layton
Çeviren: Emre Yavuz
224 sayfa

Annesiyle birlikte yaşayan Tony Zıpkın’ın keyfi yerindeydi. Tamam, yılın daha başında yeni bir eve taşınıp dönemin tam da ortasında okul değiştirmek zorunda kaldığı için işler bir ara o kadar da iyi gitmemiş, Tony de biraz sıkıntı çekmişti. Ama bir gün okuldan döndüğünde mutfak dolabındaki düğmeyi keşfettikten sonra işin rengi değişmişti. Hem de fazlasıyla.
Çünkü Tony’nin düğmeye basmasıyla birlikte zemin sallanmaya ve bütün mutfak dolapları duvarların içine geçip gözden kaybolmaya başlamıştı. Mutfakta tümüyle değişmiş, bir uzay gemisi oluvermişti. Bu, Yenilmez adlı, 1AA modeli bir uzay gemisiydi ve gökadalar arası olsun, boyutlar arası olsun uzayzaman içinde her türlü yolculuğu yapabiliyordu. Bu keşifle birlikte Tony’nin heyecanlı uzay yolculukları başladı. Ne zaman canı sıkılsa, Tony mutfağa gidip uzay gemisine atlıyor ve yeni bir yolculuğa çıkıyordu.

Bir gün anne babasıyla çıktığı bir yemekte bir kardeşi olacağını öğrenmesi de Tony’nin aklını karıştırdı ve biraz da sıkılmasına yol açtı. O da eve gelir gelmez mutfağa koştu ve yeni bir yolculuğa çıktı. Bu kez büyükçe bir su damlasını andıran sıra dışı bir uzaylıyla karşılaştı. İlk başta sessiz, sakin ve zararsız duran uzaylı zamanla pek de öyle olmadığını göstermeye başladı. İlginç bir yeme alışkanlığı vardı uzaylının…

Bol resimli ve çok sürükleyici bu güzel roman sizi hemen saracak. Onu elinizden bırakmak istemeyecek, Tony’nin yeni serüvenlerini iple çekeceksiniz.

Ece Cimcime

Çaylak Kahraman

Yazan: Anna Humphrey
Resimleyen:
Lisa Cinar
224 sayfa

Ece Cimcime pek de düşünmeden hareket eden sıradan bir dördüncü sınıf öğrencisi gibi görünür. En iyi arkadaşı Bora’dır. Hızlı koşar ve birbirinden matrak çizgi romanlar hazırlar. Ve bir de büyük bir sırrı vardır; ya da o öyle olduğunu sanıyor. Ece kendisinin birtakım gizli süper güçleri olduğunu düşünür. Ancak bunlar biraz acayip süper güçlerdir. Örneğin içi sıvı dolu kapları, onlara hiç dokunmadan devirmek, evcil hayvanı Ponçik’le iletişim kurabilmek, anne babasının konuşmalarını duymak ve sabahları saat 07:14’te kendiliğinden uyanabilmek gibi. Bir de öğretmenlerinin zihinlerini kontrol edebilmek var; ama bu biraz kuşkulu. Ece ile Bora her çocuk gibi hem evde hem de okulda zaman zaman haylazlıklar yapıyorlar.

İşte, bu kitapta sevimli ikilimizin yaptığı birtakım haylazlıklar, o haylazlıklardan bazılarının büyüyüp soruna dönüşmesi, işin içine karışan bir parça gizem ve karmaşa bulunuyor. Hepsinin çözüme kavuşup kavuşmayacağı, bu sırada Ece’nin süper güçlerin işe yarayıp yaramayacağını da bol resimli bu sürükleyici kitabı okuduğunuzda göreceksiniz.