Yılın ilk akşamında muhteşem bir gezegen dizilimi bizleri bekliyor! Venüs, Merkür, Jüpiter ve Satürn günbatımıyla birlikte batıda ışıldamaya başlayacak. Hava karardıkça bu gezegenlerin parlaklıkları da giderek artacak. Bu dörtlüye bakarken Güneş Sistemi’nin bir parçası olduğunuzu iliklerinize kadar hissedeceksiniz!

Sayfadaki yıldız haritalarını üzerlerine tıklayarak daha büyük görebilirsiniz.

1 Ocak

Yeni yıla eşsiz bir giriş yapmaya hazır mısınız? 31 Aralık gece yarısını değil, 1 Ocak 2022 akşamını kastediyoruz. Güneybatı yönünde, günbatımından hemen sonra, güneşin atmosfere vuran son ışıklarının içinde aşağıdan yukarıya doğru sırasıyla Venüs, Merkür, Satürn ve Jüpiter parıldayacak. Keskin gözlüler gün batmadan bile Venüs ile Jüpiter’i görebilir; ama hava karardıkça ötekiler de daha iyi görünmeye başlayacaklar.

4, 5, 6 Ocak

4 Ocak’ta Merkür, Satürn ve ipince bir hilâl evresindeki Ay ufka çok yakın hoş bir üçgen oluşturacak. Ertesi gece Satürn ile Jüpiter’in arasına ilerleyen ay 6 Ocak gecesi Jüpiter’le yakınlaşacak.

Ocak ayının hemen sonraki günlerinde bu dörtlüden Venüs giderek Güneş’e yaklaştığı için sahneden çekilecek. Onun yerine Merkür yükselmeye başlayacak ve 11 Ocak’ta gece gökyüzünde en yüksek noktada olacak. Ancak ardından hızla alçalacak ve ayın ikinci yarısında gözden yitecek. Satürn de ayın sonuna doğru günbatımında ufka epey yaklaşmış olacak. Şubat gecelerine bir tek Jüpiter kalacak.

Bu nedenle Ocak ayının ilk akşamlarındaki bu gösteriyi sakın kaçırmayın! Size önerimiz, güneybatı ufkunun açık olduğu bir yere gidin ve gözlerinizi gökyüzüne çevirip bu dörtlüye, sonra da ayaklarınızın altındaki gezegenimize bakın. Güneş Sistemi’nin bir parçası olduğunuzu iliklerinize kadar hissedeceksiniz!

Bu dörtlüden Venüs, Ocak ayının ikinci yarısında sabah gökyüzüne geçecek. Ayın sonuna doğru Merkür de ona yetişecek; ama onu görmek yine zor. Venüs’ün asıl eşlikçisi, Mars olacak. Ocak sabahlarında gün doğumundan iki saat kadar önce güneydoğudan yükselen Kızıl Gezegen’i kolayca görebilirsiniz. Hatta 29 Ocak’ta Mars’ın yanında yeni ay evresine yaklaşan, ince bir hilâl de olacak.

Ocak ayı gökyüzü takvimi

Ocak’ta gökyüzünde bizleri başka neler bekliyor, merak ediyor musunuz? O halde aşağıdaki gökyüzü takviminin üzerindeki günlere tıklamanız yeterli…

1

Cumartesi

Merkür, Venüs, Satürn ve Jüpiter dizilimi

2

Pazar

Ay yeniay evresinde

3

Pazartesi

Dörtlük (Quadrantid) göktaşı yağmuru

4

Salı

Ay-Merkür-Satürn yakınlaşması

5

Çarşamba

6

Perşembe

Ay-Jüpiter yakınlaşması

7

Cuma

8

Cumartesi

9

Pazar

Ay ilk dördün evresinde

10

Pazartesi

11

Salı

Merkür akşam gökyüzünde en yüksek noktada

12

Çarşamba

13

Perşembe

14

Cuma

15

Cumartesi

16

Pazar

17

Pazartesi

Ay dolunay evresinde

18

Salı

19

Çarşamba

20

Perşembe

21

Cuma

22

Cumartesi

23

Pazar

24

Pazartesi

25

Salı

Ay son dördün evresinde

26

Çarşamba

27

Perşembe

28

Cuma

29

Cuma

Ay-Mars yakınlaşması

30

Cuma

31

Pazartesi

Not: Bu sayfadaki gezegen ve yıldız haritalarıyla animasyonlar, Stellarium yazılımıyla oluşturulmuştur. Siz de www.stellarium-web.org adresinden anlık haritalara ulaşabilirsiniz.