Kodlama Komutları

Kodlama Komutları

Bu çizimleri yapabilmek için bu süreçte iki farklı aracı kullanacağız. Bu araçlar, kodlarımızı oluştururken bilgisayara isteklerimizi aktarabilmemizi sağlayabilecek komutları içermektedir. Kullanacağımız ilk araç, Kart-ON, problem çözme adımlarımızın tasarımını kolaylaştıracak. Çözüm adımlarımızı Kart-ON ile belirledikten sonra, web üzerinde çizim ve animasyon oluşturmamızı sağlayan p5.js kütüphanesini kullanarak tüm dünyaya yaratıcı çıktılarımızı gösterebileceğimiz programlar üreteceğiz.

Kart-ON ile program oluştururken, komut bloklarını Kodlama Alanı içerisinde alt alta dizeriz. Şimdi ilk denememizi yapalım ve Komutlar alanında gördüğün aşağıdaki iki komutu kodlama alanına sürükleyelim. Ardından, Sonucu Gör butonuna tıklayalım.

Doldur ve Dikdörtgen komutlarını art arda dizdiğimizde mavi bir dikdörtgen görürüz. Doldur komutunu Kodlama Alanı dışına sürükleyip silerek, Dikdörtgen komutunu kodlama alanında tek başına bıraktığımızda ise gri bir dikdörtgen görürüz.

Doldur komutu kendinden sonra gelen şekillerin rengini belirler. Doldur komutuna verdiğimiz 240 girdisi ise rengin tonunu belirler. Kart-ON komutları renklerin HSL tanımını kullanır. HSL tanımını öğrenmek için üçüncü derse geçelim!

3'üncü konuya buradan geçebilirsiniz.

Kodlama derslerinin tüm konularına buradan ulaşabilirsiniz.