Paris 2024’e Hazırlanan
Sporcularımızla Tanışın

judo3 Elementor #77988
yuzme2 Elementor #77988
eskrim3 Elementor #77988
jimnastik2 Elementor #77988
gures2 Elementor #77988
sprint2 Elementor #77988
judo3 Elementor #77988
yuzme2 Elementor #77988
eskrim3 Elementor #77988
jimnastik2 Elementor #77988
gures2 Elementor #77988
sprint2 Elementor #77988
Dünyanın dört bir yanından binlerce sporcunun katıldığı ve herkesin merakla takip ettiği olimpiyat oyunları dünyanın en büyük spor organizasyonudur. Peki, 2024 yılında gerçekleşecek Paris Olimpiyat Oyunları için hazırlanan milli sporcularımızla tanıştınız mı?
Türkiye İş Bankası, kuruluşunun yüzüncü yıldönümünde Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’ne (TMOK) ve ülkemizi temsil edecek milli sporcularımıza yol arkadaşlığı yapıyor. Dünyanın en prestijli ve en büyük spor organizasyonuna hazırlanan sporcular, ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Yarışmalardan önce kimi mental antrenman yaparak, kimi rakiplerinin videolarını izleyip onlara karşı taktik geliştirerek, kimi de müzik dinleyerek motivasyonunu artırıyor. Yıl içindeki pek çok yarışmadan madalya ile dönen sporcularımızın tek isteği ise Paris 2024‘te madalya kazanmak ve başarılarını uzun vadede devam ettirerek sizlere örnek olmak. Peki sporcularımızın başarı sırrı nedir? Müsabakalara nasıl hazırlanıyorlar? Evin Demirhan Yavuz, İbrahim Çolak, Mert Şişmanlar, Merve Tuncel, Necati Er ve Nisanur Erbil hikâyelerini, başarılarının sırlarını sizler için anlatıyor.
“Önce ailemi ikna ettim”
evin demirhan Elementor #77988

Başarılı kadın güreşçi Evin Demirhan Yavuz çevresindeki insanların ön yargılarına rağmen asla pes etmediğini ve spor hayatının zorlu bir sürecin ardından başladığını söylüyor. Genç sporcu, “İlk olarak ailemi ve çevremi ikna etmek zorundaydım. Başlangıçta abim antrenmana gittiğimi anlamasın diye çantamı önceden arkadaşıma veriyordum. Şimdi ise abim kendi kızının antrenman çantasını hazırlıyor” diyor. Doğduğu Siirt’ten ilk kez 2009’da Yalova’da düzenlenen Türkiye Şampiyonası ile çıkan Evin’in hayatı burada değişiyor. Milli Takım kampına davet ediliyor ve böylece profesyonel spor hayatı başlıyor.

2022 yılında Büyükler Avrupa Şampiyonası’ndan ve Akdeniz Oyunları’ndan altın madalya ile dönen sporcu, 2023 yılında Avrupa Şampiyonası, Avrupa Oyunları ve Dünya Şampiyonaları bekliyor. Peki Evin bu zorlu turnuvalara nasıl hazırlanıyor? Müsabakalardan önce kendini dış dünyadan soyutlamaya çalıştığını söyleyen başarılı güreşçi, “Genelde yalnız kalıyorum. Sosyal medyadan da uzaklaşıyorum. Sporcuların başarı hikâyelerini okumak ya da izlemek beni motive ediyor. Sakinlik ve boş bir zihin konsantrasyonumu artırıyor” diyor.

Zaman zaman birçok etkinlikte çocuklarla bir araya geldiğini söyleyen Evin, sizlere şu tavsiyeleri veriyor: Önce büyük hayaller kurulmalı ve bu hayalleri hak etmek için büyük emekler verilmeli. Ben ne olmak istediysem önce onu kendi zihnimde oldum ve ona göre davranmaya başladım. Her zaman yaptığımız seçimlerle hedefimize bir adım yaklaşır ya da uzaklaşırız. Bu zorlu seçimlerde gösterdiğimiz fedakarlıklar ve çaba mutlaka başarıyı getirir. Tabii yaptığınız işten keyif almak da çok önemli.

“Sakatlık dönemimi avantaja çevirdim”

ibrahim colak Elementor #77988

Beş yaşındayken kapısından içeri girdiği cimnastik salonu İbrahim Çolak için artık yaşamının bir parçası olmuş durumda. Sakatlık dönemleri dahil günün dört-beş saatini antrenman yaparak geçiriyor. Halka aletinde art arda dereceler yapan İbrahim, “2013’te ilk defa ayağımı alçıya aldılar. Beş hafta boyunca sırtıma çantamı takıp değneklerle antrenmana gidiyordum. Üstüme ağırlık takıyor, alçıda olmayan ayak bileğime kum torbası bağlıyordum. Dört-beş saat sadece gövdemle yapabileceğim tüm hareketleri çalışıyordum. Alçı çıktıktan sonra bacaklarım incelmiş ama gövdem çok güçlenmişti. Bu da halka aleti için çok büyük bir avantaj. Seviyemi birden beşe çıkardı” diyor. 2022’de halka aletinde Almanya-Cottbus World Cup’ta, Cezayir-Oran Akdeniz Oyunları’nda ve Mersin Türkiye Şampiyonası’nda birinci, Mısır-Kahire World Cup ve Azerbaycan-Bakü World Cup’ta ikinci olan Çolak, Mersin World Challenge Cup’ta ise üçüncü oldu. 2023 Dünya Şampiyonası’nın Olimpiyatlar için seçme niteliği taşıyacağından oldukça yoğun bir yıl olacağını ifade eden başarılı sporcu, “Şubat sonunda Dünya Kupaları başlıyor, sonra Avrupa Şampiyonası, World Challenge Cup’lar, Türkiye Şampiyonası ve Dünya Şampiyonası var” diyor. Başarılı sporcu, yarışma öncesinde ise zihnini de hazırlamak için mental antrenman yaptığını belirtiyor.

İbrahim, her çocuğun cimnastik yapması gerektiğini ve bu sporun ilerde size çok avantaj sağlayacağını söylüyor. Başarılı olmak için sadece çok çalışmanın yeterli olmadığını belirten başarılı sporcunun sizlere çok önemli tavsiyelerde bulunuyor: “Çok çalışmak kadar aynı zamanda doğru beslenme ve iyi uyku da çok önemli. Spor hayatınız boyunca birçok zorlukla karşılacaksınız. Bunlar fiziksel ve psikolojik zorluklar olabilir. Fiziksel zorluklarda sporcu ağır ya da hafif sakatlıklar geçirebilir. Bu sakatlıklar kötü olsa bile sporcunun onu avantaja çevirebilmesi gerekiyor. Bu size tecrübe kazandıracaktır ve daha güçlü bir şekilde spora geri dönmenizi sağlayacaktır”.

“Rakiplerime karşı kafamın içinde taktikler geliştiriyorum”

mert sismanlar Elementor #77988

Judo branşında ülkemizi temsil eden Mert Şişmanlar, hareketli bir çocuk olduğu için spora dokuz yaşında oyun amaçlı olarak gittiğini söylüyor. Ancak zamanla judonun felsefesini fark ederek ve disiplinli bir şekilde çalışarak başarıların kendiliğinden geldiğini belirten Mert, şöyle devam ediyor: “Uluslararası dereceler yaptıktan sonra, maddi olarak kendi ayaklarımın üstünde durmaya başladım. Başka ülkelere gittim, farklı insanlarla, kültürlerle tanıştım. Spor bütün hayatımı değiştirdi.”

Başarılı judocu, 2022’de Polonya Varşova’da yapılan Avrupa Açık Turnuvası’nda üçüncü; Avusturya Oberwart’ta Avrupa Açık Turnuvası’nda ikinci; Konya’da İslami Dayanışma Oyunları’nda üçüncü oldu. 2023’te dünya sıralamasında en iyi 36 sporcunun katıldığı World Masters turnuvasına; Dünya Şampiyonası, Avrupa Şampiyonası ve çeşitli Grand Slam turnuvalarına katılmayı hedefliyor. Mert yarışmalara nasıl hazırlandığını da anlatıyor. Müsabakalardan önce olabildiğince sakin kalmaya çalıştığını dile getiren sporcu, “Rakiplerime karşı kafamın içinde taktikler geliştiriyorum ve onların maçlarını izleyerek analizler yapıyorum” diyor.

Hangisi olursa olsun herhangi bir spor dalına başlamanız gerektiğini söyleyen başarılı judocu, “Çünkü sporun iyisi kötüsü olmaz. Her spor dalı sizin hayatınızı değiştirebilir ve size çok değer katar. Kesinlikle bir hedef ve hayal belirlemeniz sizi o spor dalına daha çok bağlar. Seçtiğiniz alanda başarılı olmak için ise çok çalışmanız gerekir” tavsiyelerinde bulunuyor.

“Yarışlardan önce müzik dinliyorum”

merve tuncel Elementor #77988

Yüzmede elde ettiği başarılarla adından söz ettiren Merve Tuncel’in spor hayatı dört yaşında başlıyor. Günün ilk antrenmanını her sabah 05.00’te yapan Merve, “Su artık benim hayatım oldu. Bir gün suya girmediğim zaman su hissiyatını kaybediyorum. O nedenle devamlı çalışmam lâzım” diyor. En çok serbest stilde yüzmeyi sevdiğini belirten Merve, geçtiğimiz Eylül ayında Peru’nun başkenti Lima’da düzenlenen Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda 400, 800 ve 1.500 metredeki dereceleriyle üç altın madalya kazanarak üç kategoride de dünya şampiyonu oldu. Ayrıca Akdeniz Oyunları’nda 800 metre serbest stilde birinci, 200 metre kelebek stilde üçüncü; Avrupa Gençler Şampiyonası’nda 400, 800 ve 1.500 metrede birinci, 200 metrede üçüncü; Roma’da Avrupa Büyükler Şampiyonası’nda 800 metrede üçüncü sırada yer aldı. Şu anda Aralık ayında Kanada’da gerçekleşecek Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’na hazırlanıyor. Sonrasında da Dünya Yüzme Şampiyonası, Avrupa Şampiyonası gibi uluslararası yarışlara katılacak. Yarışlardan 24 saat önce yavaş yavaş bastıran bir heyecan olduğunu söyleyen genç sporcu, “Müzik dinlemek beni rahatlatıyor. Yarışlardan önce özellikle Adele dinlemeyi seviyorum” diyor. Lise son sınıf öğrencisi olan Tuncel, üniversiteyi ABD’deki Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde yüzde 100 burslu olarak okuyacak.

Eğer başarılı bir sporcu olmak istiyorsanız, sevdiğiniz bir alana yönelmenizin çok önemli olduğunu söyleyen başarılı sporcu, “Kendi ilgi alanınıza giren ve yaparken mutlu olup zevk alacağınız bir alana yönelmelisiniz. Çünkü ilerde profesyonel olarak bu sporu yaptığınız zaman antrenman programınız gününüzün çoğunu alacak. Dolayısıyla sevdiğiniz bir spor dalına yönelmekten asla korkmamalısınız.” diyor.

“Ortaokulda aldığım koşma cezası (!) hayatımı değiştirdi”

necati er Elementor #77988

Kariyerinde birçok başarı elde eden Necati Er’in atletizme başlama hikayesi çok ilginç. Samsun Orhan Gencebay Ortaokulu’nda okurken beden eğitimi dersinde bir arkadaşıyla yaşadığı tartışma sonucu, öğretmeninden bahçede koşma cezası (!) alıyor. Aldığı cezadan dolayı çok hırslandığını ve hep daha hızlı koştuğunu söyleyen başarılı atlet, “Bu olayın ardından da futbol maçımız vardı. Orada da hızlı koşunca öğretmenimiz, ‘Bu çocuk iyi koşuyor takıma alalım’ dedi ve hayatım değişti” diyor. Atletizmde dört yıl birçok branşta çalışan Necati, daha sonra hocasının, sıçramada daha iyi olduğunu fark ederek kendisini üç adım atlamaya yönlendirdiğini söylüyor. 2022 sezonunda İslami Dayanışma Oyunları’nda üç adım atlamada birinci, uzun atlamada üçüncü; Akdeniz Oyunları’nda üç adım atlamada dördüncü uzun atlamada beşinci; iki süper lig yarışında ise şampiyon olduğunu ifade eden Necati Er, 2023’te ise Avrupa Salon Şampiyonası, Dünya Şampiyonası ve Grand Prix’lere katılacak. “Paris’te madalya alacağıma inanıyorum” diyen Er, bu sporu yapmak isteyen sizlere şu tavsiyelerde bulunuyor: “Kendinize bir hedef koyun ve ona ulaşana kadar hiç vazgeçmeden, sürekli çalışın. Eğer bir şeyi gerçekten isterseniz onu yapabilirsiniz.”

“Kondisyon, konsantrasyon ve strateji şart”

eskrim Elementor #77988

Voleybol ve yüzme ile spora ‘merhaba’ diyen Nisanur Erbil’in eskrimle tanışması 2013-2014 yılları arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Sportif Yetenek Taraması’nda fark edilmesiyle başlıyor. “Ailem, bu sporu ilk başta çok tanımasa da benimle birlikte bu branşın gelecek vaat ettiğini öğrendi ve bana çok destek oldu” diyen Nisanur, eskrimin doğası gereği diğer spor dallarından çok farklı olduğunu, içerisinde kondisyon, konsantrasyon ve strateji gibi birçok unsuru barındırdığını ifade ediyor. 2022 yılında Gençler Avrupa Şampiyonası’nda ikinci; Gençler ve Büyükler Türkiye Şampiyonası’nda iki kategoride de şampiyon olan Erbil, Antalya’da düzenlenen Satalite Turnuvası’nda ise üçüncülük elde etti. 2023’te de Gençler ve Büyükler kategorisinde birçok Dünya Kupasına, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına; U23 Avrupa Şampiyonası ve 2023 Universiade Oyunları’na katılmayı hedefliyor.

Spor sayesinde sosyal çevresi, arkadaşlıkları, hobileri, genel kültürü, özgüveninin çok değiştiğini ve geliştiğini söyleyen Nisanur, sizlerin de istediğiniz herhangi bir spor branşıyla iç içe olmanızı ve bu yönde kendinizi geliştirmenizi öneriyor.