Güçlü, Hızlı ve Sadık Dostumuz At

At insanların en erken evcilleştirdiği hayvanlardan biridir. Aynı zamanda evcil hayvanlar arasında en heybetli ve zarif olanıdır. İnce uzun bacakları, güçlü ve kaslı bedeni, uzun yelesi ve kuyruğuyla küçük, büyük herkesi etkiler. Zekidir ve çeşitli işler için kolayca eğitilebilir. Tarih boyunca insanların en çok yararlandığı hayvanlardan biridir.

Ne kadar büyük olurlar?

At, evcil hayvanlar arasında en büyük ve güçlülerden biridir. Atların büyüklükleri ırkına göre değişir. Boyları genellikle 2,4 metre dolayında olur. Omuz yüksekliği de ortalama 1,4-1,6 metredir. Ağırlıkları 400-550 kilo arasında değişir.
at buyuklugu Elementor #80589

Atların ortalama ömrü 25-30 yıldır. 40 yaşını aşan atlar da vardır.

Nerede yaşarlar?

Atlar, Antarktika dışında insanların olduğu bütün kıtalarda yaşar.

300’den çok at ırkı vardır.

Ne yerler?

At otçul bir memeli hayvandır; yani bitkiyle beslenir. Doğada otları, yaprakları, çalıları ve meyveleri yer. Her gün 20-40 litre su içer.
beslenen atlar Elementor #80589
Atın önemli özellikilerinden biri hızlı koşmasıdır. Koşarken hızı kısa süreliğine saatte 70 kilometreye kadar çıkabilir.
kosan at2 Elementor #80589
Atın önemli bir özelliği de toplumsal bir hayvan olmasıdır. At aslında bir sürü hayvanıdır. Doğada sürüler halinde yaşar. İnsanlarla da güçlü duygusal bağlar kurar. At sahipleri genellikle atlarını, arkadaşları ya da aileden biri gibi görür.
colde suru2 Elementor #80589
tay Elementor #80589

Atın yavrusuna tay denir.

uyuyan at Elementor #80589
Atların gün boyunca değişik zamanlarda 15-20 dakikalık uykuları olur. Günde toplam 3 saat kadar uyurlar. Yatarak olduğu gibi ayakta da uyuyabilirler.
midilli Elementor #80589
Yapı ve görünüş olarak birbirinden çok farklı at ırkları vardır. Küçük ve sağlam yapılı midilliler de bunlardan biridir.
przewalksi ati Elementor #80589

Przewalski atı

Günümüzde doğada yaşayan tek at ırkı Orta Asya bozkırlarında yaşayan Przewalksi atıdır. Onun da soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

At ilk kez 6 bin yıl önce Orta Asya’nın batısında evcilleştirildi.
mogolistan Elementor #80589

Nüfusu 3.3 milyon olan Moğolistan'da 4 milyondan çok at bulunur.