ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Eylül Ayı Kitaplığım
2020

Eylül Ayı Kitaplığım - 2020

Süper Bilimci

Yazan: Lisa Regan
Resimleyen: Simon Abbott
22 sayfa

“Modern yaşam, bilim ve teknoloji dünyasınca şekillendirilmiştir. Bilim her yerdedir. Yeryüzünün, canlıların ve uzayın keşfi ya da insanların yaşamını değiştiren keşifler ve icatlar büyük işlerdir. Ancak bilim çok çok minik şeylerle –çıplak gözle görülemeyecek denli küçük- başlar.” diye başlıyor Süper Bilimci.

İçinde yaşadığımız dünya, bizi etkileyen ve değiştiren kuvvetler, canlılar, uzay ve daha birçok şey bu kitapta basit, yalın ve akıcı bir şekilde anlatılıyor. Hem de eğlenceli bir tarzda…

Atomlar ne kadar küçüktür? Ateşi ilk kim buldu? Paraşüt nasıl çalışır? Her çocuğun aklında bunlar gibi binlerce soru vardır. İşte, bunlardan en temel bazılarının yanıtını bu kitapta bulacaksınız. Süper Bilimci’de ele alınan konular şu başlıklarda toplanmış:

Madde Nedir? (atomlar ve maddenin halleri)
Kimyasal Tepkimeler
Günlük Yaşamımızdaki Kuvvetler
Elektrik
Canlılar
Hastalıklar, İlaçlar, Aşılar
Dünyamız ve Uzay
Buluşlar

Her sayfası birbirinden güzel ve açıklayıcı resimlerle dolu bu güzel kılavuz kitabı bir günde okuyacak, onu bitirdiğinizde ne kadar çok şey öğrendiğinize şaşıracaksınız.

Robyn Silver

Rüya Efendisi

Yazan: Paula Harrison
Çeviren: Fügen Yavuz
320 sayfa

Çoğu kişi grodorları, bogunları, kemik kafaları ve öteki canavarları göremez. Yalnızca Robyn, Aiden ve Nora gibi Hayat Saati gece yarısını vurduğunda doğanlar, yani Melodiler onları görebilir. Ne var ki insanlar görsün ya da göremesin fark etmez; canavarlar yine de onlara zarar verebilir.

Robyn, Silver ailesinin beş çocuğundan üçüncüsüdür. Bir tek o Melodi’dir ve ne yazık ki ailesi durumun farkında bile değildir. Robyn, arkadaşları Aiden ve Nora ile birlikte Bay Cryptorum’dan Melodi eğitimi alıyor. Bay Cryptorum üç arkadaşa, canavarlarla nasıl dövüşüleceğini, onların zayıf noktalarını öğretiyor. Çok uzun zamandır Melodi olduğu için de çok şey biliyor.

Son zamanlarda Wendleton’da yaşanan tuhaf olayların sayısı şaşırtıcı derecede arttı. Huzursuzluk yayılıyor. Ancak kimse ortamdaki gerginliğin nedenini bilemiyor. Robyn de Aiden ve Nora ile birlikte her zamanki gibi herkesten fazlasını biliyor. Yalnızca bilmekle kalmıyor yaşıyor da. Örneğin geçen gün ailesiyle birlikte gittiği göl kenarı gezisinde dev göl canavarı neşanın saldırısına uğradı. Neşanın mağara gibi açılan çenesi jilet gibi keskin, kocaman dişlerle doluydu. Neyse ki aldığı dövüş eğitimi sayesinde Robyn onunla başa çıktı. Tabii bunda kardeşinin hazırladığı kötü kokulu sandviçlerin de önemli bir etkisi oldu. Durumu hemen Bay Cryptorum’a rapor etti. Bay Cryptorum endişelendi. Ama onu daha da çok endişelendiren şey Federasyon’dan gelen son emirler oldu.

Güzel resimlerle dolu, bu sürükleyici serüven romanını elinizden düşüremeyecek, bir çırpıda okuyacaksınız.

Gulliver’in Gezileri

Yazan: Jonathan Swift
Çeviren:
Elif Dinçer
72 sayfa

Ailesiyle sakin bir yaşam süren Dr Lemuel Gulliver geçim şartlarının zorluğu yüzünden gemilerde doktorluk yapmaktadır. Bir deniz yolculuğu sırasında şiddetli bir fırtına gemisini batırır. Gulliver kendisini, insanlar da dahil her şeyin minicik olduğu çok tuhaf bir ülkede bulur. Lilliput adındaki bu ülkenin minik insanları onun bir dev olduğunu düşünerek Gulliver’i esir alırlar. Ama sonunda Gulliver Lilliput’tan kurtulmayı başarır.

Yeniden yolculuğa çıkan Gulliver’in gemisi rotasını şaşırır. Gulliver bu kez de kendisini devler ülkesi Brobdingna’da bulur. Devler arasında minik bir kukla gibi kalır. Para düşkünü bir adam onu kraliçeye satar. Sarayda eğlencelik bir ev hayvanı muamelesi gören Gulliver, sonunda bu ülkeden de kaçmayı başarıp ülkesine döner.

Gulliver’in Gezileri dünya edebiyat tarihinin en ilginç serüven romanlarından biridir. Dünya çocuk klasikleri arasına girmiş bu fantastik romanı Jonathan Swift 1726’da yazmıştır. Her sayfasında sizi şaşırtan yapıt, iki yüz yıl sonra bile yeni yazılmış gibi heyecan vericidir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlköğretim 100 Temel Eser listesinde yer alan bu kitabı çok sevecek ve bir solukta okuyacaksınız.