ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Eylül Ayı Kitaplığım
2021

Eylül Ayı Kitaplığım - 2021

Acaba Ne Olurdu?

Yazan: Muzaffer Özgüleş
Resimleyen: Nurten Deliorman
76 sayfa

“Acaba Ne Olurdu?” pek görmeye alışık olmadığınız, hem eğlenceli hem de bilimsel olan çok güzel bir kitap. Bu iki özelliğin buluştuğu kitapları bulmak pek kolay değildir.

Hiç aklınıza yanıtlarını nerede bulacağınızı bilemediğiniz garip sorular geldiği oldu mu? Hani dalga geçerler korkusuyla arkadaşlarınıza bile sormaya çekinmişsinizdir. Örneğin “Yerçekimi olmasa ne olurdu?” ya da “Gökyüzüne doğru yükselen bir merdiven olsaydı, uzaya kaç günde çıkardık?” veya “İnternet uzun süreliğine kesilse ne olurdu?” gibi sorular…

İşte, bu kitap böyle sorularla dolu. Hem de hepsinin bilimsel açıklamaları ve yanıtları da içinde. “Kimin aklına gelir böyle bir soru?” diyeceğiniz soruların kendilerini okumak bile çok eğlenceli.

Açıklayıcı resimlerle desteklenmiş bu eğlenceli bilim kitabını elinizden düşüremeyecek, bir çırpıda okuyacaksınız. (Yanıtları okumadan önce sorular üzerinde birkaç dakika akıl yürütmeye çalışın.)

Yaratıcı Drama Atölyesi

Yazan: Mustafa Yoğurtçu
Resimleyen: Ümran Kargı
80 sayfa

Drama, yaşamda başımıza gelmesi olası olayların, oyunlarla önceden provasını yaparak deneyim kazanmak şeklinde tanımlanabilir. Bu eğitici kitabın amacı da okuru drama konusunda bilgilendirmek. Ama kitap aslında bir bilgi kaynağından çok bir drama rehberi. Dilerseniz tek başınıza, dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte dramanın rengarenk dünyasına giriş yapabilirsiniz. Kitapta işlenen konulardan bazıları:
– Drama Etkinliği Planlama
– Doğaçlama
– Kültürel Miras
– Rol Kartları
– Doğada Drama
– Pandomim
– Genç Yazarlar
– Dramatizasyon

Bu kitap evde, mahallede ya da okulda boş zamanlarınızı arkadaşlarınızla eğlenerek geçirmenizi sağlayacak harika bir rehber. Yalnızca siz değil, arkadaşlarınız da onu çok sevecek.

Minik Dahiler

Kurtarma Uçuşu

Yazan: Megan E. Bryant
Çeviren: Filiz Emre
122 sayfa

İşler hiç de Jake’in istediği gibi gitmiyor -zaten ne zaman gitti ki?- Okulda epey zorlanıyor ve fen dersinden sınıfta kalmak üzere… Ailesi kötü notlarından hiç de hoşnut değil. Hatta annesi onu beyzbol takımından bile alabilir. Acaba dönemi nasıl kurtarabilir? Çok çaresiz ve umutsuz olan Jake’in aklına bir fikir geliyor: Franklin İlkokulu’nun arkasındaki Dilek Kuyusu’na gidip dilek dilemek. Bu, aslında bir dilek kuyusu filan değil; yalnızca çamur içindeki, eski bir kanalizasyon ızgarası. Ama okuldaki herkes bundan çok daha fazlası olduğunu düşünüyor.

Jake dileğini diliyor ve gerçekten de bir mucize oluyor. Tam onun düşündüğü gibi olmasa da tuhaf bir mucize gerçekleşiyor. Bilim tarihinin ünlü kişileri Jake’in odasında bitiveriyor ve ona yardımcı oluyor.

Bu sürükleyici ve eğlenceli kitabı çok seveceksiniz. Bir çırpıda okuyup bir an önce serinin öteki kitaplarını da edinmek isteyeceksiniz.