ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Haziran Ayı Kitaplığım 2020

Haziran Ayı Kitaplığım - 2020

Meteoroloji

Eğlenceli Etkinlikler

Yazan: Jenny Jacoby
Resimleyen: Vicky
32 sayfa

Meteoroloji kısaca hava durumunu ve iklimleri araştıran bilim dalıdır. Bu bilim dalıyla uğraşanlara meteorolog denir. Meteorologlar havayı anlamak ve hava durumuna ilişkin tahminlerde bulunmak için hava durumu ve iklim örüntülerini inceler. Bu, meteorolojiye ilgi duyanlar için çok güzel bir başlangıç kitabıdır.

Bol resimli, şemalı ve tablolu kitapta yer alan meteoroloji konularından bazıları şunlardır: rüzgar, yağmur, bulutlar, kar, hava sıcaklığı, gökgürültüsü ve yıldırım, hava durumu olaylarını etkilemek ve iklim değişikliği. Temel meteoroloji konularındaki yalın açıklamaları okumak, zarif ve eğlenceli resimlerle süslenen etkinlikleri yapmak bilime meraklı siz gençlerin ufkunu açacaktır. Hava durumuna ve iklimlere bir de bu açıdan bakmak çok hoşunuza gidecek. Bu meteorolojiye giriş kitabını elinizden düşüremeyecek, arkadaşlarınıza da önereceksiniz.

Ninja Kedi TOTO

İnanılmaz Peynir Soygunu

Yazan: Dermot O’leary
Resimleyen: Nick East
192 sayfa

Romanımızın kahramanı Toto oldukça sıra dışı bir kedi; neredeyse kör. Evet, çok az görüyor ama kendini ninja hocası Ventura’dan öğrendikleriyle geliştirmiş. Öteki duyularına dayanarak yaşıyor, tıpkı bir Ninja gibi.

Toto ve kardeşi Gümüş yeni geldikleri Londra’da bir konakta biraz başıboş bir yaşam sürüyor ve kafalarına göre takılıyorlar. Gündüzleri normal birer kedi gibi davranıyorlar. Ama gece olunca yeni tanıştıkları sosyetik arkadaşları Kedisurat’la (yaşamını bir kedi olarak sürdüren bir sıçan… evet, biraz karışık ama herkes bu durumdan memnun) Londra’yı dolaşıyor ve akacakları yeni serüvenler arıyorlar.

Bir gün Toto’ya, Downing Sokağı, 10 Numara’da yaşayan başbakanın kedisi Gri’den onları çağıran bir mektup gelir. Ekip hayvan metrosunu kullanarak Gri’yi görmeye gider. Gri, durumu kısaca anlatır: Korkunç bir şey olmuş, yıllardır beklenen çok önemli bir barış konferansının hemen öncesinde ülkedeki bütün peynirler çalınmıştır! Ekibe bu işi çözme ve peynirleri bulma görevi verilir.
Toto, Gümüş ve Kedisurat da hemen araştırmaya başlar. Ama işler biraz sarpa sarar.

Dinozor Keşifleri

Yazan: Chris McGowan
Resimleyen: Erica Lyn Schimidt
48 sayfa

Gerçek bir dinozor uzmanı olmak için hem paleontoloji hem de dinozorlara ilişkin çok şey bilmek gerekir. Ne var ki çok şey bilmek de yeterli değildir. Dinozorlarla ilgili bilgilerin altında yatan bilimsel kuramları çeşitli deneylerle sınamalı, bu muhteşem hayvanlarla ilgili gerçekleri kendi gözlerinle görüp benimsemelisiniz. Bu kitaptaki etkinlikleri yaparak kendi tortul kayalarınızı oluşturacak, bir fosili kopyalayacak, mumyalaşmış deri elde edecek ve evde kolayca bulacağınız malzemelerle dinozor kemiklerinin modellerini yapabileceksiniz.

Bu yalnızca güzel bir dinozor kitabı değil, paleontoloji öğrenip dinozor uzmanı olmak isteyenleri her yönüyle tatmin edecek, resimler, şemalar ve fotoğraflarla dolu bir kılavuz. Dinozorlara ilgi duyan bilim meraklısı biriyseniz, bu eşsiz kaynağı bir solukta okuyacak, ileride de buna sık sık başvuracaksınız.