ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Haziran Ayı Kitaplığım
2021

Haziran Ayı Kitaplığım - 2021

Nelly ve Gökyüzü Feneri

Yazan: Roland Chambers
Resimleyen: Ella Okstad
176 sayfa

Nelly küçükken yanı başında oturan sadık kaplumbağası Columbus ile birlikte saatlerce haritalara bakardı. Doğumunun hemen ardından bir keşif seferine çıkıp dönmeyen babası Kaptan Kemik Peabody’nin nerede olduğunu merak ederdi.

Sonra bir gün yelkenli bir gemiyle onu aramaya çıktı ve kuzey kutbunda bir yanardağın içinde yaşayan babasını buldu. Nelly babasının yanında uzun süre kalamadı; çünkü annesine bir yıl içinde döneceğine söz vermişti.

Nelly eve döndüğünde annesini göremedi. Onun bıraktığı bir notu buldu: “Büyükanneyi ziyarete gidiyorum, yakında dönerim.” Ne var ki Nelly’nin bir büyükannesi yoktu. Gözüpek kaşif Nelly, bu kez de gizemli bir şekilde ortadan kaybolan annesini bulmak için sefere çıktı. Balonla gökyüzünde dolaştı, dev bir konserve kutusunun içinde okyanusun derinliklerine daldı ve serüvenden serüvene koştu.

Güzel resimlerle dolu bu sürükleyici kitabı soluk almadan keyifle okuyacaksınız…

Mine ile Efe’nin Defteri

Yazan: Adil İzci
Resimleyen: Bige Doğu
120 sayfa

Mine, kardeşi Efe ve anne babasıyla birlikte Ankara’da yaşar. Okumayı çok sever ve çok kitap okur. Bir gün annesi ile babasının günlük tuttuğunu görünce o da yazmaya merak salar. İleride yazar olmayı aklına koyar. Gider, kendine güzel bir defter alır ve her gün başından geçenleri -ki ona göre serüvenlerini- yazmaya başlar.

İlk başta biraz tutuk başlayan bu yazma serüveni gün geçtikçe açılır, güzelleşir. Kardeşi Efe de zaman zaman ona katkıda bulunur.

Mine basit günlük olayları çok güzel bir şekilde anlatır. Mine’nin, Efe’nin, anne babanın, Koca Dayı’nın ve tekir kedinin başından geçenleri okurken içiniz ısınacak, kitabı elinizden düşüremeyeceksiniz.

Vahşi Doğaya Gitmeye
Hazır mısınız?

Yazan: Andy McNab
Resimleyen: Phil Earle
272 sayfa

Danny’nin her çocuğun sahip olmak isteyeceği harika arkadaşları vardı. Aynı zamanda hiçbir çocuğun sahip olmak istemeyeceği de bir ağabeyi.

Bir gün Danny ve arkadaşları okulun sıra dışı bir doğa gezisi düzenlediğini öğrendiler. Vahşi doğaya çıkacakları için çok heyecanlandılar ve hemen hazırlıklara başladılar. Ne var ki gezinin pahalı oluşu küçük bir şok geçirmelerine neden oldu. Danny ikinci şokunu asker olmak isteyen ağabeyi Dylan’ın da geziye katılacağını öğrendiğinde yaşadı.

İlk baştaki heyecandan eser kalmamıştı. Danny herhalde daha kötü bir şey olamaz, diye düşündü ve her şeye rağmen güzel bir gezi olacağına inandı. Ama hiç de öyle olmayacaktı. Güzel resimlerle süslü, çok sürükleyici ve rahat okunan bu kitabı çok seveceksiniz.