ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Mart Ayı Kitaplığım
2021

Mart Ayı Kitaplığım - 2021

Robotbilim

Yazan: Jenny Jacoby
Resimleyen: Vicky Barker
32 sayfa

Otomatik olarak çalışan ve çalışırken geribildirimlerde de bulunan makinelere robot denir. 21. yüzyılda teknolojinin ulaştığı noktayı belki de en güzel gösteren makineler robotlardır. Günümüzde robotlar günlük yaşamın giderek daha çok alanında karşımıza çıkıyor. Becerileri giderek artıyor, maliyetleri de giderek azalıyor. Kısacası hızla yaygınlaşıyorlar. Robotbilim adlı bu kitapta robotlarla ilgili hemen her konu ele alınıyor ve anlaşılır bir tarzda sunuluyor. Kitaptaki başlıklardan bazıları şöyle:

  • Robot tasarımı
  • Yapıları ve görünüşleri
  • Yapıldığı malzemeler
  • Elektriksiz çalışan robotlar
  • Robotların yaptığı işler ve kullanım alanları
  • Robotlarda kullanılan kodlar ve kod yazma
  • Geleceğin robotları

Bol resimli, kolay okunan bu kitaptaki şemalara, grafiklere ve çizimlere bakmaya doyamayacaksınız. Sizin gibi genç bilim insanlarının ufkunu açacak güzel bir kaynak olan bu kitabı özellikle teknoloji meraklıları ellerinden düşürmeyecek.

Ali’nin Müthiş Deneyleri

Fırlatma!

Yazan: Jane Clarke
Resimleyen: James Brown
128 sayfa

Ali Bodur küçük bir bilim insanıdır. Sürekli yanında taşıdığı not defterine, yaptığı çeşitli bilimsel gözlemleri ya da deneyleri yazan, notlar alan ve çizimler yapan bir çocuktur. En büyük amacı bir zaman makinesi yapmaktır. Bütün gözlemleri ve deneyleri gerçekte bu amaca yöneliktir. Bu konuda kendisine ikiz kızkardeşi Leyla da elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışır. Köpekleri Einstein ise pek yardımcı olamaz.

Bu sıra dışı bilim kitabının merkezinde çok sürükleyici ve komik bir öykü yer alıyor. Öykünün içinde de günlük yaşamda sıkça karşılaşılan çeşitli bilimsel gerçekler anlatılıyor. Ayrıca kitapta evde kolayca yapılabilecek birçok deney de bulunuyor. (Yine de bu deneylerin bir büyüğün gözetiminde yapılması iyi olur).

Bol resimli, güzel tasarlanmış bu kitabı keyifle okuyacak ve çok değil, bir iki saat içinde bitireceksiniz. Sonra serinin öteki kitaplarını okumak isteyeceksiniz.

Zaman Yolcusu Cihan

Yazan: Matt Brown
Resimleyen: Lizzie Finlay
320 sayfa

Adından da anlaşılacağı üzere bu sürükleyici roman zamanda yolculuğu konu alıyor. Romanın baş kahramanının adı Cihan Kahraman. Cihan Kahraman, Gelincik adında sakin bir kasabada, babasının doğduğu evde yaşıyor. Kendisi biraz dalgın ve şaşkın ama aynı zamanda kararlı ve ısrarcı bir çocuk.

Cihan bir gün arkadaşı Ege ile birlikte hiç tahmin edemeyeceği bir şekilde zamanda yolculuk yapıyor. Zamanda yolculuk her ne kadar çok güzel olsa da Cihan ve Ege bir takım sorunlar ve tehlikelerle de karşı karşıya kalabilirler. Yapacakları en küçük bir hata, istemeden dünyanın geleceğini de tehlikeye atabilir. Bakalım Cihan ve Ege’yi nasıl bir macera bekliyor?

Bol resimli, kolay okunan bu serüven romanını çok sevecek, bir çırpıda okuyacaksınız.