ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Nisan Ayı Kitaplığım - 2022

Nisan Ayı Kitaplığım - 2022

Doğa Tehlikede

Yazan: Sally Morgan
Resimleyen: Diego Vaisberg
32 sayfa

Dünya’nın hemen her yerinde –havada, karada, yer altında ve suda- hayvanlar ve bitkiler yaşar. Her canlının kendine özgü bir yaşam ortamı vardır. Buna habitat denir.

Bu kitapta göreceğiniz gibi, mercan resiflerinden yağmur ormanlarına tundralardan çayırlık alanlara, kutup bölgelerinden okyanuslara kadar yeryüzünde yaban hayatın en değerli habitatları ciddi bir tehdit altında.

Kitapta doğal dengeyi korumak, çevre kirliliğini önlemek ve habitat tehdidini ortadan kaldırılabilmek için kent yaşamında yapılabilecekler anlatılıyor. Doğal rezerv alanları oluşturmak ve temizlik kampanyaları düzenlemek gibi çeşitli öneriler sunuluyor.

Keyifle okurken heyecan da duyacağınız ve birçok şey öğreneceğiniz bu kitapta, kendi yapacağınız deneyler sayesinde bilimsel bir yaklaşım geliştirmenizi sağlayacak çok sayıda etkinlik de bulunuyor. Güzel resimler ve şemalarla dolu bu küçük kitaptan ne kadar çok şey öğrendiğinize inanamayacaksınız.

Violet

Elmaslar ve Kaplumbağalar

Yazan: Harriet Whitehorn
Resimleyen: Becka Moore
208 sayfa

Violet Remy-Robinson annesi Camilla, babası Benedict, kedisi Puding ve papağanı Maharani’yle yaşıyor. Violet iki konuda çok yetenekli; tırmanmak ve gizemli olayları çözmek. En yakın arkadaşları, aynı sokakta yaşayan ve aynı okula giden Rose ve büyük teyzesiyle yaşayan Art’tır. Arkadaşları da tıpkı Violet gibi gizemli olayları çözmeye bayılır.

Bu yıl Violet’in yaz tatili harika geçeceğe benziyordu. Tekneyle Akdeniz’de dolaşacak, yolculuğun son durağı Venedik’te bir süre gününü gün edecekti. Üstüne üstlük bunları arkadaşlarıyla birlikte yapabilecekti.

Ne var ki daha yolculuklarının ilk durağında, hareketleri kuşkulu bir adam dikkatlerini çekti. Sonra daha da şüpheli birtakım olaylara tanıklık ettiler. Artık Violet ve arkadaşlarının yapabileceği tek şey kalmıştı: Neler döndüğünü araştırıp ortaya çıkarmak.

Sürükleyici ve komik bu serüven romanını çok sevecek, bir an önce serinin öteki kitaplarını da okumak isteyeceksiniz.

Baykuş

Yazan: Amy Wilson
Çeviren: Nihal Tokinan Gökçe
336 sayfa

Baykuş’un sakin ve güzel bir yaşamı vardı. Aslında birkaç tahtası eksik annesinin, adını Baykuş koyması biraz tuhaftı ama o kadar önemli gibi de görünmüyordu. Gerçi açık sarı saçları ve çarpıcı yüz hatlarıyla yeterince dikkat çekiyordu; üstüne böyle bir adı olması gereksizdi. Ancak yine de sıradan bir yaşamı olan, normal bir kızdı. En azından o öyle olduğunu düşünüyordu. Bir de okulda kendisine tuhaf tuhaf bakan yeni bir çocuk gelmiş olsaydı, daha iyi olacaktı.

Sonra bir gün teninde garip don desenleri görmeye ve dokunduğu eşyaları dondurmaya başladı. Saçından da kırağı yağıyordu. Garip yeni güçleri yetmezmiş gibi bazı tuhaf hayvanların onu izlemesi de endişelerini iyice artırdı. Her şey daha garipleşemez derken, Baykuş gizemli babasıyla tanıştı. İşte, o andan sonra olaylar kontrolden çıktı.

Doğanın güzellikleriyle, aileyle ve dostluğun sıcaklığıyla ilgili büyülü bir roman okumak sizi mutlu edecek. Baykuş’u çok sevecek, onu bir çırpıda okuyacak ve arkadaşlarınıza önereceksiniz.