ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Temmuz Ayı Kitaplığım
2020

Temmuz Ayı Kitaplığım - 2020

Barış Film Çekiyor

Cep Telefonu, Tablet ya da Fotoğraf
Makinesi ile Film Çekme Rehberi

Cep Telefonu, Tablet ya da Fotoğraf Makinesi ile Film Çekme Rehberi

Yazan: Turgut Yasalar
Resimleyen: Yılmaz Aysan
80 sayfa

Cep telefonuyla çekilmiş bir film izleyen Barış, bundan çok etkilenir. Güzel bir film çekmek için öyle büyük bütçelere, büyük kameralara gerek olmadığını, eğer anlatacak hoş bir öykü varsa, cep telefonuyla bile bir film çekilebileceğini fark eder. Ve kendi filmini nasıl çekebileceğini araştırmaya başlar. İnternet araştırması pek sonuç vermez. Ertesi gün bir mucize olur ve okul kantininde elyazısıyla doldurulmuş bir defter bulur. Defterde fikir aşamasından itibaren bir filmin nasıl ortaya çıktığı, film çekmenin en temel unsurları ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Defterdeki başlıklardan bazıları şunlardır:

  • Fikirden senaryoya
  • Karakter yaratma
  • Storyboard çizimi
  • Ekip kurma
  • Çerçeveleme ve ölçekler
  • Kamera hareketleri
  • Teknik donanım hazırlama
  • Ön hazırlık
  • Film kurgusu
  • Biten filmin internette paylaşılması

Bunlara ek olarak işlerin aksamadan ve düzgün ilerlemesi için birtakım ipuçları da verilmiştir. Barış bu olağanüstü defteri iki kez okur. Ertesi gün kendi filmini çekmek için ekibini kurarak işe başlar.

Güzel çizimlerle desteklenmiş bu kitap genç yönetmen adayları için çok değerli bir kılavuz. Film izlemeyi sevenler için de film çekiminin iç yüzünü öğrenebilecekleri güzel bir kaynak kitap.

Profesörün Sihirli Kalemi

Kayıp Kedi Miskin

Yazan: Nina Hundertschnee
Resimleyen: Iris Hardt
72 sayfa

Defne ile Demir aynı apartmanda oturan ve okula birlikte giden çok iyi iki arkadaştır. Defne’nin Miskin adında, onu hiç yalnız bırakmayan bir de kedisi vardır ama birkaç gündür kayıptır. Giriş katında kırtasiye dükkanı olan ve Profesör diye bilinen yaşlı biri de yine aynı apartmanda yaşar.

Profesör’ün büyük bir sırrı vardı ve bir gün Defne ile Demir bu sırrı keşfetmişlerdi. Yanlışlıkla ellerine geçen Profesör’ün kalemini sıradan bir kalem sanmışlardı ama gerçekte kalem sihirliydi. Birden bir kâğıdın üzerinde hareket etmeye ve kendi kendine bir şeyler yazmaya başlamıştı… Ardından olağanüstü bir şey daha olmuş ve odanın içinde bir fırtına kopmuştu. Şaşkın Defne ve Demir gözlerini açtıklarında uçsuz bucaksız bir çölün ortasında bulmuşlardı kendilerini. Yaşadıkları onca serüvenden sonra sağ salim geri dönmüşlerdi. Bu kez Profesör Miskin’i aramalarına yardımcı olsun diye çıkardı sihirli kurşun kalemini. Defne ile Demir heyecanlandılar. Acaba işe yarar mı diye düşünürken birden sihirli kalem hareket etmeye başladı ve iki arkadaş kendilerini denizin derinliklerinde değişik deniz canlılarının ortasında buldular. Üstelik balıklar gibi yüzerken onların dilinden de anlıyorlardı!

Rengarenk resimlerle dolu, kısacık bölümlerden oluşan bu minik kitap sizi öyle içine alacak ve sürükleyecek ki bitirdiğinizde zamanın nasıl geçmiş olduğunu anlayamayacaksınız.

Lanetli Şehir

Yazan: Eleanor Coombe
Çeviren:
Nihal Tokinan Gökçe
200 sayfa

Arky Steele on iki yaşında bir çocuktur. Ama bildiğiniz, sıradan çocuklara pek benzez. Babası arkeolog, annesi de maceraperest bir kadındır. Arky onlarla birlikte dünyayı dolaşır ve antik hazineleri ortaya çıkarmaya çalışır. Bu arada büyük düşmanı, milyarder Goran Rulec’ten hep bir adım önde oluyor ve ona göz açtırmaz -ve onun nefretini kazanır.

Arky bir süre önce Doğu Moğolistan’da katıldığı seferde tanıştığı yeni arkadaşı Bear ile internet üzerinden haberleşiyordu. Birlikte Cengiz Han’ın kayıp mezarını, tacını ve muazzam hazinesini ararken başlarına birçok felaket gelmiş ama hepsini de atlatmışlardı.
Bu kez iki arkadaş kayıp bir Aztek kentini arama seferine katılır. Bu gizemli kentte paha biçilmez bir hazine gizlidir. Ne var ki sefere katılanlardan bazıları göründükleri kadar güvenilir kişiler değildir. Ayrıca Goran Rulec de boş durmamaktadır. Acaba güzel başlayan bir serüven yine güzel sonlanacak mıdır?