ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Anneler Günü

Anneler Günü

Anneler günü annelerin, anneliğin ve toplumda annelerin rolünün onurlandırıldığı bir kutlama günüdür. İlk kez ABD’de 1908’de kutlanmaya başlamıştır. Günümüzde neredeyse dünyanın bütün ülkelerinde kutlanır.
anneler gunu 02 2021 Anneler Günü

Anneler Günü’nün kurucusu Anna Jarvis’in çok sevdiği annesi Ann Reeves Jarvis, kadınlar için önemli çalışmaları olan, başarılı ve sevilen bir öğretmendi. 1905’te ölünce kızı Anna Jarvis 1908’den itibaren her yıl annesinin ölüm tarihi olan 10 Mayıs’ta ona bir anma töreni düzenlemeye başladı. Sonra da o günün toplumda Anneler Günü olarak kabul edilmesi için uğraştı. Jarvis’in yaklaşık yedi yıl süren çabaları sonuç verdi ve Anneler Günü ABD’de 1914 yılından itibaren ülke çapında resmen kutlanmaya başlandı. Günün simgesi olarak beyaz karanfil kabul edildi. Jarvis, Anneler Günü’nde herkesin annesine sevgisini göstermesinin ve ona bir mektup yazıp duygularını aktarmasının güzel olacağını düşünmüştü. Ne var ki ilanından kısa bir süre sonra bu anlamlı günde annelere sevgi göstermek onlara armağan almakla özdeşleşmeye başladı.

Anneler Günü neredeyse bütün dünyada kutlanan bir etkinliktir. Ancak bütün ülkelerin kutladığı tarih aynı değildir. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 70 dolayında ülkede mayısın ikinci pazar günü kutlanır. 22 ülkede 8 Mart’ta, 19 ülkede 21 Mart’ta, 13 ülkede mayısın son pazarı, 7 ülkede mayısın ilk pazarı ve diğer ülkelerde de haziran, ağustos, ekim, kasım ve aralık aylarında değişik günlerde kutlanır. Birçok ülkede de kökeni farklıdır. Anneler Günü, Türkiye’de Nene Hatun’un “Yılın Annesi” seçildiği 1955’ten beri 68 yıldır kutlanıyor.

Anneler Günü’nde genellikle gazetelerde annelerle ve anneler günüyle ilgili yazılar, anılar, şiirler yayımlanır. Radyo ve televizyon kanallarında günün anlam ve önemini vurgulayan haberler, konuşmalar yapılır. Okullarda öğrenciler panolar hazırlar, kompozisyonlar ve şiirler yazar, resimler yapar.
Siz de bu anlamlı günde annenize sımsıkı sarılıp onu ne kadar sevdiğinizi gösterin; ama belki de bunu her gün zaten yapıyorsunuzdur, değil mi?