ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Güneydeki Ülke Avustralya

Avustralya yüzölçümü açısından dünyanın altıncı büyük ülkesi ve aynı zamanda en küçük kıtasıdır. Kıtada 3 saat dilimi bulunur. Ülke, adını Latince “Güneydeki Ülke” anlamına gelen Terra Australis’ten alır.

Ülke nüfusunun çok zengin bir etnik yapısı vardır. Başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkelerinden, Çin’den, Hindistan’dan, Kuzey Afrika’dan ve Orta Doğu’dan gelen göçmenler, nüfusun yaklaşık yüzde 30’unu oluşturur. Resmi dil İngilizce’dir; ama ülkede Arapça, Mandarin, Yunanca ve İtalyanca’nın da aralarında olduğu 200 civarında dil konuşulur.

Avustralya’da 26 milyon nüfusa karşılık, 60 milyon kanguru ve 74 milyon koyun yaşar. Yani kişi başına yaklaşık 2 kanguru ve 3 koyun düşer.

avustralya
Avustralya bayrağı bu haliyle ilk kez 1901’de dalgalanmaya başladı. Bayrak, Birleşik Krallık bayrağını, İngiliz Milletler Topluluğu’nu ve güney yarımküre göğünde görülen takımyıldızları simgeler.

KİMLİK KARTI

avustralya
Yüzölçümü
7.692.000 kilometrekare
Nüfusu
26 milyon
Başkenti
Canberra
Para Birimi
Avustralya doları (AUD)
Resmi Dilleri
İngilizce
Ulusal Günü
26 Ocak

Avustralya Nerededir?

Avustralya, Güney Yarımküre’de Endonezya ile Papua Yeni Gine’nin güneyinde yer alır. Hint Okyanusu, Büyük Okyanus ve Güney Buz Denizi ile çevrilidir. Antarktika’dan sonra en kurak kıtadır. Hiç buzul ve yanardağ yoktur. Avustralya çok düz ve alçaktır; ortalama rakım 330 metredir.
avustralya
Mobil harita uluru Avustralya
Görsel Kaynağı: beau - stock.adobe.com
Uluru, eski adıyla Ayers Kayası, yekpare bir kayadır ve dünyanın en büyük kayasıdır. 3,3 kilometrekare alana yayılmış, yaklaşık 540 milyon yaşındaki Uluru’nun yüksekliği 863 metredir. Kumtaşından devasa kaya Avustralya’nın UNESCO Dünya Mirası Sahaları’ndan biridir. Aborijinler için kutsal bir yerdir.
Mobil harita kiyilar Avustralya Avustralya’nın kıyıları 25.760 kilometredir.
Mobil harita resif Avustralya Büyük Set Resifi 2.900 kadar bağımsız resif ve 900 dolayında ada içeren dünyanın en büyük mercan resifi sistemidir. Yaklaşık 2.300 kilometre uzunluğundaki devasa mercan resifi 344 bin kilometrekare alana yayılır.
Mobil harita dingo citi Avustralya Yapımına 1880’li yıllarda başlanan Dingo Çiti, 1946’da tamamlandı. Hayvanları çiftliklerden uzak tutmak için yapılan 5.600 kilometre uzunluğundaki Dingo Çiti, dünyadaki en uzun yapılardan biridir.
Mobil harita Kosciuszko Avustralya En yüksek noktası Kosciuszko Dağı’dır: 2.228 metre.
Previous slide
Next slide

Habitat ve Canlı Zenginliği

Avustralya’nın yüzde 35’i yani yaklaşık 2,7 milyon kilometrekarelik bölümü çöldür. Ülkenin çöl olmayan bölümlerinde yağmur ormanları, ılıman iklim ormanları, çayırlık alanlar bulunur. Kısacası Avustralya’da birbirinden çok farklı ve zengin flora ve faunalar vardır. Dünyadaki biyoçeşitliliğin yüzde 10’una ev sahipliği yapar. Vombat, platipus, dingo, koala, vollabi, kuoka, emu ve kanguruların da aralarında bulunduğu yalnızca Avustralya’ya özgü (endemik) binlerce hayvan türü yaşar. Bu canlı zenginliği 500’ü aşkın ulusal parkta koruma altındadır.
canberra Avustralya
Başkent Canberra
Avustralya’nın büyük en kentleri Sydney (5,4 milyon), Melbourne (5,2 milyon), Brisbane (2,6 milyon), Perth (2,2 milyon) ve Adelaide’dır (1,4 milyon). Çoğu kişi Avustralya’nın başkentinin Canberra (450.000) olduğunu bilmez. Avustralya’nın büyük kentleri hep deniz kıyısındayken başkent Canberra ülkenin güneydoğusunda iç kesimlerde yer alır.
sidney Avustralya Avustralya’da nüfusun yüzde 90’ı kentlerde yaşar. En büyük kent de yaklaşık 5,4 milyon nüfusuyla Sydney’dir.
sidney opera Avustralya
Görsel Kaynağı: myphotobank.com.au / Shutterstock.com
Avustralya’nın simgelerinden biri sayılan ünlü opera binası da Sydney’dedir.
Previous slide
Next slide
Avustralya’nın simgeleri sarı akasya çiçeği, opal taşı ve geri geri gidemeyen emu ile kangurudur.
aborijinler Avustralya
Görsel Kaynağı: Dmitry Chulov / Shutterstock.com
Avustralya’ya deniz sularının alçak olduğu buz çağında yani yaklaşık 50 bin yıl önce ulaşan Aborjinler, bugün ülke nüfusunun yalnızca yüzde 3’ünü oluşturur. İlk kez 16. yüzyılda kullanılan “aborjin” kelimesi, Latince “ab” (-den) ve “origio” (başlangıç) sözcüklerinin birleşimidir. Burada yerli halk Aborjinlere özgü üflemeli çalgı didgeriduyu çalan bir Aborjin görülüyor.
telefon internet Avustralya

Uluslararası telefon kodu 061’dir.

İnternet uzantısı .au’dur.

bumerang Avustralya

Fırlatan avcıya geri dönen bumerang, aborjinlere özgü sıradışı bir silahtır.

kriket2 Avustralya

Avustralya’da en sevilen spor krikettir.
Kriketten sonra ragbi gelir.

ortalama omur Avustralya

Avustralya’da ortalama ömür 83 yıldır.