ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Babalar Günü

Babalar Günü

Babalar günü babaların ve babalığın onurlandırıldığı, baba sevgisinin ve öneminin vurgulandığı bir kutlama günüdür. İlk kez ABD’de 1910’da kutlanmaya başlanmıştır. Günümüzde neredeyse dünyanın bütün ülkelerinde kutlanır.
babalar gunu 2021 01 Babalar Günü

Bazı Avrupa ülkelerinde Babalar Günü, Ortaçağ’dan beri mart ayında kutlanır. Ama dünyada yaygın olarak kutlanmaya başlanması 20. yüzyılda olmuştur. Sonora Smart Dodd adında Amerikalı bir kadın, Anna Jarvis’in düzenlediği Anneler Günü’nden esinlenerek babaların da onurlandırıldığı bir Babalar Günü’nün olması gerektiğini düşünmüştür. Bunun için de altı çocuğunu tek başına yetiştiren babasının anısına 19 Haziran 1910’da ABD’nin Spokane kentinde bir kutlama etkinliği düzenlemiştir. Bu etkinlik zamanla yaygınlaşmış, önce bütün ABD’de sonra da başka ülkelerde de kutlanmaya başlanmıştır.

Babalar günü neredeyse tüm dünyada kutlanan bir etkinliktir. Ancak bütün ülkelerin kutladığı tarih aynı değildir. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 90 dolayında ülkede haziranın üçüncü pazar günü kutlanır. 12 ülkede mart ayında, 13 ülkede nisanda ve diğer ülkelerde de çeşitli ayların değişik günlerde kutlanır. Bazı ülkelerde kökeni de farklıdır. Ayrıca babaları kutlama şekilleri ve düzenlenen etkinlikler de ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir.

Babalar Günü’nde genellikle gazetelerde babalar ve babalar günüyle ilgili yazılar, anılar, şiirler yayımlanır. Radyo ve televizyon kanallarında günün anlam ve önemini vurgulayan haberler, konuşmalar yapılır. 

Siz de bu anlamlı günde babanız için güzel bir şey yapın. Ama önce ona sımsıkı sarılıp onu ne kadar sevdiğinizi gösterin.