ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Bu Kuşlar Bir Garip

Kuşların yalnızca çevremizde yaşayanlarını görüyor, onları biliyor ve tanıyoruz. Ama dağların doruklarında uçan, ormanlarda ağaçtan ağaca konan, balık yakalamak için denize dalan, güzel sesli, çirkin sesli, tuhaf gagalı, garip kuyruklu, bazıları uçamayan hatta bazıları olağandışı özellikler taşıyan birbirinden değişik kuş türleri vardır. Onları görmek için yaşadıkları yere gidemeyebilirsiniz; ama bu sayfalarda en azından bazılarını bulabilirsiniz!

Pabuç gagalı balıkçıl

Pabuç gagalı balıkçıl adını büyük gagasından alır. Balina başlı leylek olarak adlandırıldığı da olur. Boyları 1,5 metreyi bulan bu garip görünüşlü kuşlar küçük timsahlar da dahil birçok hayvanın korkulu rüyasıdır.

Hoatzin

Yaklaşık sülün büyüklüğündeki hoatzin Amazon ormanlarında yaşayan güzel bir kuştur. Yaprak, meyve ve çiçeklerle beslenir. Ne var ki hoatzinin sindirim sistemi daha çok bir ineğinkine benzer. Bu nedenle de bu güzel kuş pek kötü kokar. Yerliler arasındaki adı zaten “kokan kuş”tur.

Tukan

Karga büyüklüğündeki tukanların gagaları bedenlerinin neredeyse yarısı kadar olur. Ancak muz şeklindeki bu rengârenk gaga göründüğünden çok daha hafiftir.

Tepeli Devekuşu

Tepeli devekuşları da tıpkı devekuşları gibi uçamaz ama hızlı koşarlar. Hızları saatte 40 kilometreyi bulabilir. Tepeli devekuşlarını garip yapan başlarının mavi oluşu değildir; kızdıklarında tıpkı kangurular gibi karşısındakine öldürücü tekmeler atmalarıdır. Sık sık da kızarlar… Başlarının üstündeki keskin tepelikle de acı verici yaralar açabilirler. Ormanda görürseniz uzak durmanızda yarar var.

Kılıç Gagalı Sinekkuşu

Herhangi bir kuşla karıştırmanıza olanak olmayan bu minicik kuş kuşlar dünyasında bedenine göre en uzun gagası olan kuştur. Hatta bazen bedeninden de uzun olabilir.

Kiwi

Yeni Zelanda’da yaşayan ve yaklaşık tavuk büyüklüğünde olan bu sevimli kuş tıpkı devekuşu gibi uçamaz. Onu garip yapan bir başka özelliği de kuşlar arasında bedenine oranla en büyük yumurtayı yumurtlamasıdır.

Gergedan Gagalı

Yaklaşık 90 yıl yaşayabilen bu kuş Borneo, Cava ve Sumatra’daki yerli halk tarafından bütün kuşların efendisi olarak kabul edilir. Gerçekten de en büyük (ve garip) gagalı kuşlardan biridir.