ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Dünya Kediler Günü

Bugün Dünya Kediler Günü. 17 Şubat 1992’den itibaren her yıl dünyanın birçok ülkesinde, insanlarla kediler arasındaki bağı kuvvetlendirmek ve kedilerin sorunlarına yönelik farkındalık yaratmak amacıyla Dünya Kediler Günü kutlanır.
d k g 2024 Dünya Kediler Günü

Kedileri hemen herkes sever. İnternetteki videolarını dakikalar boyunca keyifle izlemeyenimiz yoktur. Birçoğumuzun evinde de kedi beslenir. Bu sevimli hayvanlarla olan dostluğumuzun tarihi günümüzden 12.000 yıl öncesine kadar uzanır. Tarih boyunca hemen her toplum kedilere ilgi göstermiş, onları sevmiştir. Hatta Eski Mısırlıların Bastet adlı bir kedi tanrısı bile vardı. Kuşkusuz bu sevginin temel nedeni kedilerin tahıllara dadanan kemirgenlere göz açtırmamasıydı. Günümüzde kediler daha çok bir arkadaş olarak evlerde besleniyor, bakılıyor. Onlara aileden biri gibi davranılıyor. Ama bir de sokakların zorlu koşullarında yaşayan kediler var.

İşte, Dünya Kediler Günü de kedilerin yaşam kalitesini artırmak için harekete geçilmesi, bir şeyler yapılması gereken bir gün olarak kabul edilir. İtalya’da 28 yıl önce başlayan bu kutlama geleneği başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye hızla yayılmıştır. Ancak kediler için kutlama yapılan tek gün 17 Şubat değildir. Bir de Uluslararası Kediler Günü var. O da her yıl 8 Ağustos’ta kutlanır. Bundan başka ABD’de 29 Ekim’de, Rusya’da da 1 Mart’ta kutlanan ulusal kedi günleri var. Tabii Japonya’yı atlamamak gerek. Japonya’da da 1996’dan beri 22 Şubat’ta kedi günü kutlanıyor. Türkçede kedi sesi için “miyav” kullanırız. Japonlar nyang der. 22 Şubat’ın (22/2) Japonca okunuşu olan “ni ni ni” de Japonca “nyang nyang nyang”ı çağrıştırdığı için o günü kedi günü olarak seçmişler.

Kedilere yönelik bu kutlama günlerinde genellikle kedilerin sevdiği yiyecekler ve gereksinim duyduğu bazı şeyler alınır. Kedilerin sevimli fotoğrafları, belki videoları tanıdıklarla paylaşılır ya da internete yüklenir. Sokak kedileri için de uygun yerlere mamalar bırakılır, kedi evleri yapılır.

Tabi bugünün ve diğer kedi günlerinin kediler için ne anlama geldiği bilinemez. Hatta olasılıkla pek de umurlarında olmayabilir. Ama kedisi olanlar ya da kediseverler için güzel ve heyecan verici bir gün olduğu kesin. Haydi, şu soğuk kış gününde kapınızın önüne kediler için bir kap yemek ya da mama koyarak siz de kutlamalara katılın ve kedileri mutlu edin!