Dünya Müzik Günü

Dünya Müzik Günü

Bulunduğumuz yarımkürede yılın en uzun günü olan 21 Haziran’da Dünya Müzik Günü kutlanır. Bugün dünyanın her yanındaki müzisyenler halka açık yerlerde bedava müzik dinletileri yapar, konserler verir.

1982’de Fransa’da Paris’te başlayan Dünya Müzik Günü kutlamaları başta Avustralya, Belçika, İngiltere, Almanya, İsviçre, ABD, Çin ve Hindistan olmak üzere dünyanın birçok ülkesine çok kısa sürede yayıldı ve benimsendi. Günümüzde yüzü aşkın ülkede ve yaklaşık 1000 kentte 21 Haziran’da müzik etkinlikleri düzenleniyor.

Dünya Müzik Günü etkinliklerinin herhangi bir uluslararası müzik etkinliğinden ya da müzik festivalinden ayrılan, kendine özgü bir vizyonu vardır: Müzikle uğraşan herkesi kucaklar. Hem amatör hem de profesyonel müzisyenlerin sokak performanslarını yüreklendirmeyi, ücretsiz konserler ve dinletiler düzenlemeyi, herkes için, her yerde müzik yaklaşımını yaymayı amaçlar. Yılın en uzun gününde bütün dünyada sanki herkesin davetli olduğu bir açık hava partisi veriliyor gibi olur. Türkiye de bu küresel şenliğin 2005’ten beri parçasıdır.

Kutlamalara katılmanın en güzel yolu kuşkusuz bir açıkhava dinletisine gitmektir. Ancak bu yılın sıradışı koşullarında kutlamanızı evde ailenizle birlikte yapmanız daha doğru olabilir. Bu uzun gün boyunca en sevdiğiniz müzik parçalarını dinleyebilirsiniz. Belki de severek çaldığınız bir çalgı vardır ve onunla ailenize bir şeyler çalabilirsiniz. Arkadaşlarınızla internet üzerinden sevdiğiniz müzikleri birbirinize de dinletebilirsiniz. Değişik türde müzikleri ya da çeşitli kültürlere özgü müzikleri dinlemeyi deneyebilirsiniz.

Haydi, kulaklıklarınızı takın ve en sevdiğiniz müzikleri dinlemeye başlayın.

Müzik, sözcüklere dökülemeyenleri ifade eder.

Victor Hugo