ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Dünya Tasarruf Günü

Dünya Tasarruf Günü

Dünya Tasarruf Günü, tasarrufun bireyler, ülkeler ve dünyamız için ne kadar önemli olduğunu vurgulamak, toplumda tutumlulukla ilgili bilinci arttırmak, insanları tutumlu olma konusunda yüreklendirmek amacıyla kutlanan bir gündür. 1924’te düzenlenen 1. Uluslararası Tasarruf Kongresi’nde kabul edilen Dünya Tasarruf Günü, her yıl 31 Ekim’de kutlanır.

Tasarruf

Genel ve basit anlamıyla tasarruf, gerekli harcamalar sonrasında elde kalan gelir olarak tanımlanır. Hane düzeyinde olabileceği gibi, şirket ya da ülke düzeyinde de olabilir. Basit gibi görünse de tutumlu olup para biriktirmenin bireylerin ve ailelerin refahı üzerinde çok olumlu etkisi vardır. Onları hastalık ve ekonomik zorluk dönemlerine karşı hazırlıklı tutar. Ama tasarruf etmek yalnızca insanlar, aileler ve ülke ekonomileri için değil aynı zamanda kaynakları giderek tükenen dünyamız için de çok önemli ve gereklidir.

Zaten geniş anlamıyla tasarruf, insanların ve bütün canlıların kullandığı, vazgeçilemez maddelerin tüketiminde dikkatli davranma isteği, yeteri kadar kullanma ve düşünerek idareli tüketme olarak tanımlanır. Tasarruf çevreyi de göz önüne alarak tüketmektir. Yeryüzü kaynaklarını ve bütün canlıları düşünerek, geleceği düşünerek hareket etmektir.

Bu nedenle tasarruf yalnızca harçlıkların bir bölümünü biriktirmekle olmaz. Bisikletinizin bakımını yapıp ömrünü uzatmak, kırılan ya da bozulan eşyaların yenisini almadan onarma yoluna gitmek, gereksiz elektrik ve su kullanımına son vermek, geridönüşümü yaşamınıza sokmak ve hatta sağlığınıza dikkat etmek bile gerçekte tasarruf etmektir. Bazı küçük alışkanlıklarınızı değiştirerek hem kendi geleceğiniz hem ülkeniz hem de dünya için çok değerli adımlar atmış olursunuz.

Dünya Tasarruf Günü’nüz kutlu olsun!