ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Eylül Ayı Kitaplığım - 2023

Eylül Ayı Kitaplığım - 2023

Çağlar İnşaat Alanında

Yazan: Christian Tielmann
Çeviren: Aylin Gergin
24 sayfa

Çağlar, arkadaşları Pelin ve Batu’yla birlikte çocuk bahçesinde oynarken yandaki arsadan gelen gürültüleri duyar. Burası okullarına da bitişiktir. Merakla bakarlar. İnşaat işçileri ekskavatörle oradaki eski evi yıkıyordur. Onun yerine yeni bir ev yapılacaktır.

Birkaç gün sonra öğretmenleriyle birlikte inşaat alanında mimar Sinan Bey’in ofisini ziyaret ederler.

Sinan Bey onlara mimarların ne yaptığını anlatır ve inşaatın aşamalarına ilişkin ayrıntılı bilgi verir. Çağlar ve arkadaşları da her şeyi yerinde görürler ve incelerler. Sonraki haftalarda inşaatın nasıl ilerlediğini görürler.

Çağlar ve arkadaşlarının maceralarını okuyunca siz de artık inşaatlarla ilgili birçok bilgi öğreneceksiniz. “Keşke bunun gibi başka kitaplar da okuyabilsem” diyeceksiniz. Merak etmeyin aynı seride daha birçok kitap sizi bekliyor.

İşte Mert!

Kamp Macerası

Yazan: Sally Rippin
Resimleyen: Stephanie Spartels
48 sayfa

Mert bugün çok mutlu. Ders yılı bitti, tatil başladı ve ailesiyle kampa gidiyor. Mert, bu kampın da öncekiler gibi eğlenceli geçeceğinden emin. Hazırlıklar bitince, ailece yola çıktılar. Uzun bir araba yolculuğundan sonra deniz kenarındaki kamp alanına vardılar. Mert, bir an önce denize girmek istedi; ama önce çadırın kurulması lazımdı. Hep birlikte çadırı kurduktan sonra babası ve köpeği Kırpık ile birlikte denize gitti. Akıntının güçlenmesi yüzünden çok geçmeden kıyıya dönmek zorunda kaldılar. Bu duruma canı sıkılan Mert izin alarak Kırpık’la birlikte kıyıda dolaşmaya başladı. Birçok deniz canlısı gördü. Küçük gezinin en ilginç olayı da kıyıda keşfettikleri küçük mağara oldu. İyi bir doğa kâşifinin bazı kurallara uyması, büyüklerin söylediklerine kulak vermesi çok önemlidir. Bu önemli bilgi nedense Mert’in aklından çıkıverdi. Çok eğlenceli olabilecek bu keşif hiç beklenmedik bir şekilde gelişti.

Bu, doğada dikkatli olmanın ve kurallara uymanın önemini anlatan güzel bir öykü. Onu çok sevecek, serinin diğer kitaplarını da bir an önce okumak isteyeceksiniz.

Elif ile Kedisi Mırnav’ın Sırrı

Yazan: Liane Schneider
Resimleyen: Eva Wenzel-Bürger
32 sayfa

Elif; Dicle, Cihan ve öteki arkadaşlarıyla birlikte üç gün sürecek bir okul gezisine katılacaktı. Elif hem geziye en sevdiği öğretmeni Aslı Öğretmen başkanlık edeceği için hem de bir kaleyi gezip eski bir değirmende konaklayacakları için çok mutluydu. Heyecanla bavulunu yerleştirirken Mırnav bavulun içine tırmandı. Elif, “Ah Mırnav. Seni yanımda götürmeyi çok isterdim. Ama ne yazık ki yanımızda yalnızca birkaç oyuncak almamıza izin verdiler” dedi. Yine de dayanamayıp onu sırt çantasına sakladı. Ancak Mırnav yüksek sesle miyavlayınca, annesiyle babasına yakalandılar.

Ancak Mırnav pek pes edecek gibi değildi. Otobüs şoförü, çocukların çantalarını bagaj bölümüne yerleştirirken Mırnav da kimseye fark ettirmeden oraya girip saklanıverdi. Her şey çok güzel olacak gibi görünüyordu. Ama bakalım öyle mi olacaktı?

Güzel resimlerle dolu bu sürükleyici ve komik kitabı elinizden düşüremeyeceksiniz.