ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Gökkuşağı Ulusunun Ülkesi Güney Afrika

Afrika kıtasının teknolojik olarak en ileri ve en sanayileşmiş ülkesi Güney Afrika’dır. Ülkenin coğrafyası da çok çeşitlidir. Güney Afrika’da çöl, sulak alanlar, çayırlık alanlar, ılıman ormanlar ve yağmur ormanları bulunur. Ülke aynı zamanda kültürel açıdan da Afrika kıtasının en çeşitli ve zengin ülkelerinden biridir: Gökkuşağı Ulusunun Ülkesi olarak da bilinir.

İlk Avrupa yerleşimi 1652’de Hollandalılar tarafından Ümit Burnu’nda kuruldu. Güney Afrika’da birçok yerli topluluğun yanı sıra yüzlerce yıl geçmişi olan Avrupa kökenli topluluklar bulunur. Ülke 9 özerk bölgeden oluşur. 3 başkenti ve 11 resmi dili vardır.

güney afrika
Çok renkli olan Güney Afrika bayrağı, 1994’te tasarlandı ve kabul edildi. İki koldan gelip ortada yatay olarak birleşen yeşil şerit toplumun birçok etnik kökenden gelip bir bütün oluşunu simgeliyor. Renklerin özel bir anlamı bulunmuyor ama kırmızı, beyaz ve mavinin Avrupalı kökeni; siyah, yeşil ve sarının da Afrikalı kökeni temsil ettiği düşünülüyor.

KİMLİK KARTI

güney afrika
Yüzölçümü
1.219.000 kilometrekare
Nüfusu
58 milyon
Başkenti
Pretoria (yürütme)
Cape Town (yasama)
Bloemfontein (yargı)
Para Birimi
Rand (ZAR)
Resmi Dilleri
Afrikaan, İngilizce, Xhosaca, Zuluca ve 7 yerli dil
Ulusal Günü
27 Nisan

Güney Afrika Nerededir?

Güney Afrika, Afrika kıtasının en güneyindeki ülkedir. Resmi adı Güney Afrika Cumhuriyeti’dir. Namibya, Botswana, Zimbabwe, Mozambik ve Swaziland ile komşudur. Güney Afrika’nın güneydoğusunda, ülkenin ortasında bir başka ülke yer alır: Lesotho. Güney Afrika kıyılarında Atlas Okyanusu ile Hint Okyanusu buluşur.
güney afrika
g a harita mobil 7 krater Güney Afrika​ Vredefort krateri yeryüzündeki en büyük çarpma krateridir. Yaklaşık 2 milyar yaşındadır. Çapı 300 kilometre olan ve büyük bölümü erozyonla aşınan krater, UNESCO'nun dünya mirası sahalarından biridir.
g a harita mobil 6 dag Güney Afrika​ En yüksek noktası Mafadi dağıdır: 3.450 metre.
g a harita mobil 5 selale Güney Afrika​ 983 metre yüksekliğiyle Tugela Şelalesi dünyanın en yüksek şelalesidir.
g a harita mobil 4 lesotho 2 Güney Afrika​ Lesotho
g a harita mobil 2 kiyilar Güney Afrika​ Güney Afrika’nın kıyıları 2.798 kilometredir.
g a harita mobil 3 umit burnu Güney Afrika​ Afrika’nın en güney ucu Ümit Burnu’dur. Burayı 1488’de Portekizli denizci Bartolemeo Diaz keşfetti.
g a harita mobil 3 umit burnu Güney Afrika​ Ümit Burnu'na, Bartolemeo Diaz’ın, önce Fırtına Burnu adını verdiği ama Portekiz Kralı II. John’un sonradan onu Ümit Burnu olarak değiştirdiği söylenir. Kötü hava ve deniz koşulları nedeniyle Ümit Burnu’nda 3.000 dolayında gemi battığı bilinir.
g a harita mobil 1 Güney Afrika​ Yüzölçümü Türkiye’nin yaklaşık 1,5 katıdır.
Previous slide
Next slide
Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan 19.620 kilometrekarelik Kruger Ulusal Parkı, Güney Afrika’nın ilk ulusal parkıdır. 1926’da ulusal park haline getirildi. Hayvan çeşitliliği açısından çok zengin olan parkı her yıl 1,7 milyon kişi ziyaret ediyor. Yeryüzündeki karaların yüzde 0,8’ini oluşturan Güney Afrika, dünyadaki kuş, balık ve bitki türlerinin neredeyse yüzde 10’u ile sürüngen ve memeli türlerinin yaklaşık yüzde 6’sını barındırır.
johannesburg 4 Güney Afrika​ 1.700 metre rakımlı Johannesburg, 5,7 milyon nüfusuyla Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük kenti olduğu gibi, Afrika kıtasının da Kahire ve Lagos’dan sonra en kalabalık üçüncü kentidir. 1886’da 20 kilometre batıdaki Witwatersrand’de altın bulunmasıyla kuruldu.
cape town Güney Afrika​ Ülkenin üç başkentinden biri olan Cape Town’ın hemen kuzeyinde yaklaşık 3.000 metre genişliğinde bir yaylası olan ve 2.200 bitki türünü barındıran, ülkenin en ünlü dağı Masa Dağı bulunur.
Previous slide
Next slide
Güney Afrika’nın simgeleri mavi turna kuşu, kral protea çiçeği, keseli ceylan ve Afrika sarıçam ağacıdır.
guney afrika telefon Güney Afrika​
Güney Afrika’nın uluslararası telefon kodu 027’dir.
sterkfontein Güney Afrika​
Görsel kaynağı: pguilfoyle / Shutterstock.com

Johannesburg’un 40 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Sterkfontein Mağaraları’nda 2-3 milyon yıllık insansı (Australopithecus africanus) fosiller bulunduğu için burası “İnsanlığın Beşiği” olarak anılır.

elmaslar Güney Afrika​

Dünyanın en büyük elması, 1905’te Güney Afrika’daki Cullinan madeninde bulundu. Bu elmas kesildi ve 9 büyük, 96 küçük parça elde edildi.

boulders sahili Güney Afrika​
Cape Town’daki Boulders sahilinde (koruma altında) yaklaşık 3.000 bireylik bir penguen kolonisi yaşar.
yasli adam Güney Afrika​
Güney Afrika’da ortalama ömür 65 yıldır.
rugby oyuncular Güney Afrika​

Güney Afrika’da en sevilen spor ragbidir.
Ragbiden sonra futbol ve kriket gelir.

zakumi Güney Afrika​
Görsel Kaynağı: Wikipedia
Güney Afrika’da düzenlenen 2010 Dünya Kupası’nın maskotu yeşil saçlı sarı leopar Zakumi’ydi.
2010 Dünya Kupası’ndan akıllarda kalan şeylerden biri Güney Afrika taraftarlarının çaldığı vuvuzela adlı çalgıdır.
vuvuzela Güney Afrika​