ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Kar Nasıl Oluşur?

kar Kar Nasıl Oluşur?
mobil karlar Kar Nasıl Oluşur?
Bazılarımızın en sevdiği mevsim kıştır. Bunun nedeni de tabii ki kardır. Kış severler karın yağmasını ve her yerin bembeyaz olmasını dört gözle bekler. Kar yağınca da dışarı çıkıp kartopu oynamaya, kardan adam yapmaya ya da kaymaya bayılırlar. Peki, bu soğuk mevsimi bile güzel yapan büyülü ‘kar’ın ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Gerçekten de acaba kar nedir ve nasıl oluşur?

Havadaki Su

Dünyadaki suyun yüzde 96,5’i okyanuslarda ve denizlerdedir. Bir bölümü (yüzde 1,75) kutuplardaki buz takkelerinde ve buzullarda bulunur. Bir bölümü akarsularda, göllerde ve yer altı sularındadır. Küçük bir bölümü de atmosferdedir. Güneş, okyanuslardaki, göllerdeki ve akarsulardaki suyu sürekli buharlaştırır.
buhar Kar Nasıl Oluşur?

Su Damlalarından Bulutlara

Güneş, yeryüzünü ısıttıkça yeryüzü de üzerindeki havayı ısıtır. Isınan hava yükselir. Onunla birlikte içindeki su buharı da yükselir. Su buharı yükselirken havadaki gözle görülemeyen toz taneciklerine tutunur.
su damlalari buyutec Kar Nasıl Oluşur?
Yükseklerde hava soğuk olduğundan su buharı bu toz taneciklerinin çevresinde yoğunlaşır ve çok küçük -gözle görülemeyecek denli küçük- su damlacıklarına dönüşür. Milyonlarca su damlacığı bir araya gelerek bulutları oluşturur.
bulut Kar Nasıl Oluşur?

Bulutlardan Tekrar Yeryüzüne

Değişik hava koşullarına göre bulutlardaki sular değişik biçimlerde yeryüzüne boşalır. Bu boşalmalar (yani yağışlar) yağmur, sulusepken (yağmur kar karışımı), dolu ve kar şeklinde olabilir.

Karın Oluşumu

Bulutun yüksekliğindeki hava, sıfır derecenin altına düştüğünde toz parçacıklarının çevresinde yoğunlaşmış damlacıklar donarak kristalleşir. Oluşan minik buz kristalleri zamanla birleşir, büyür ve ağırlaşır. Bulutta tutunamayacak kadar ağırlaştıklarında da birer kar tanesi olarak yeryüzüne düşerler.

Soğuk ve Nemli Hava

Çok soğuk ama aynı zamanda kuru bölgelerde kar yağışı olmaz. Örneğin, dünyanın en soğuk kıtası Antarktika’nın bazı (çok kuru) bölgelerine yüzyıllardır kar yağmaz. Çünkü karın yağabilmesi için hava sıcaklığının sıfır derece ya da altında olması ve havada belli bir miktarda nem olması gerekir.
wright vadisi Kar Nasıl Oluşur?
Antarktika’daki Wright Vadisi’ne kar çok ender yağar.
Görsel kaynağı: Wikipedia

Karla İlgili Bilgiler

kar cocuk Kar Nasıl Oluşur?


Kar Yenir ama Yenmez!

Yeni yağmış kar tertemiz görünür. Ne var ki kar, bulutlardan yere ulaşana kadar havanın içinden geçer. Bu sırada havadaki toz, is, bakteriler vs. kara yapışır. Onunla birlikte yere düşerler. Yani kar gerçekte göründüğü kadar temiz olmayabilir. Kar yenebilir ama onu yemek çok doğru olmaz. Sonra kendinizi kötü hissedebilir hatta hastalanabilirsiniz.
tipi Kar Nasıl Oluşur?


Tipi

Şiddetli bir kar yağışı sırasında rüzgâr da esiyorsa, buna tipi denir. Tipide görüş mesafesi çok düşer ve yürümek zorlaşır.
beyaz kar Kar Nasıl Oluşur?


Karın Rengi

Kar beyaz görünür. Ama gerçekte kar kristalleri saydamdır. Üzerlerine düşen güneş ışığını oluşturan herhangi bir rengi soğurmadan yansıtırlar. Bu nedenle de beyaz görünürler.
baraj Kar Nasıl Oluşur?


Musluktan Akan Kar Suyu

Kışın yağan karlar bahar aylarında erir, su olur. Akarsulara ve yeraltı sularına karışır. Bunların bir bölümü de sonunda barajlara ulaşır. Barajlarda biriken kar suları sayesinde kentlerin su gereksinimi karşılanır. Kışın karın az yağdığı yıllarda yazın susuz kalma riski doğar.
Previous slide
Next slide