ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Kasım Ayı Kitaplığım - 2023

Kasım Ayı Kitaplığım - 2023

Dünyayı Öğreniyorum

Uçak, Tren ve Gemi

Yazan: Frank Littek
Resimleyen: Jörg Hartmann
24 sayfa

Güzel tasarlanmış, çok güzel resimler ve şemalarla dolu bu küçük kitapta uçaklar, trenler ve gemilerle ilgili o kadar çok bilgi bulunuyor ki okurken şaşıracaksınız.

Kitapta önce havaalanları ve yolcu uçakları, ardından spor uçakları ve planörler anlatılıyor. İlerleyen bölümlerde de gemi ve trenler inceleniyor.

Motoru olmayan bir planör nasıl uçabilir? Bir konteyner gemisine kaç adet konteyner sığabilir? Hızlı trenler ne kadar hızlıdır? Hızlı trenler elektrik enerjisini nereden sağlarlar?

Tüm bu soruların yanıtını ve merak ettiğiniz birçok şeyi bulabileceğiniz bu kitabı elinizden düşüremeyeceksiniz.

Cesuryürek ile Ateştopu

Yazan: Martin Klein
Resimleyen: Michael Bayer
24 sayfa

Şövalye Cesuryürek, ormana yakın küçük bir şatoda yaşıyordu. Ormanda da ejderha Ateştopu yaşıyordu. Ateştopu küçük bir ejderhaydı ve zar zor ateş püskürtebiliyordu. Cesuryürek ile Ateştopu her gün dövüşürlerdi ama neden dövüştüklerini kendileri de bilmezdi. Her sabah şatonun önünde ya da ormanda buluşur, dövüşmeye başlarlardı. Günler birbirini kovaladı, aylar geçti, yıllar geçti. Dövüşlerin de hiç keyfi kalmadı. Ne var ki, bu bir onur meselesiydi. Birinin ötekini yenmesi gerekiyordu.

Günlerden bir gün dövüşmekten o kadar sıkıldılar ki, Ateştopu güneşlenirken, Cesuryürek de kitabını okudu. Nihayet öğle yemeği zamanı geldi. İşte, o an çok önemli bir ortak yanları olduğunu keşfettiler.

Arkadaşlık ve sorun çözmenin ön plana çıktığı bu öykü kitabını çok seveceksiniz.

İşte, Mert!

Çalışma Grubu

Yazan: Sally Rippin
Resimleyen: Stephanie Spartels
48 sayfa

Mert, okulda resim ve matematik derslerinde çok başarılı, futbolda da çok iyi. Ne var ki sözcükleri hecelemede gerçekten çok zorlanıyor. Bazı sözcüklere ne kadar dikkatli bakarsa baksın, onları nasıl heceleyeceğini bilemiyor. Zaman zaman bir şeyleri okumakta zorlandığı da oluyor; hemen yoruluyor, canı sıkılıyor. Bunu aşması için özel bir çalışma grubuna katılması gerekiyor. Peki ya diğer çocuklar ve arkadaşları onun başarısız ve yetersiz olduğunu, hiçbir şeyi anlamadığını düşünürse ne olur? Onunla alay ederler mi?

Zorlandığımızda yardım istemenin doğal, yararlı ve gerekli olduğunu gösteren bu sürükleyici serinin diğer kitaplarını da bir an önce okumak isteyeceksiniz.