ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Aşırılıklar Ülkesi

Meksika

Tam adı Meksika Birleşik Devletleri olan Meksika’nın sekiz bin yıl öncesine dayanan tarihinde Olmek, Toltek, Teotihuakan, Zapotek, Maya ve Aztek uygarlıkları bulunur. 1810’da bağımsızlığına kavuşan Meksika günümüzde dünyada en çok İspanyolca konuşulan ülkedir. Aynı zamanda yüzölçümü açısından dünyanın en büyük on beşinci, nüfus açısından da onuncu ülkesidir.
meksika

Bayrakta birbirine eşit büyüklükte, üç düşey şerit vardır. Sırayla yeşil, beyaz ve kırmızı renklidirler. Yeşil umudu, neşeyi ve sevgiyi simgeler. Beyaz, barışı ve dürüstlüğü simgeler. Kırmızı da çalışkanlığı, cesareti ve gücü simgeler. Ortadaki beyaz şeridin ortasında Meksika’nın arması yer alır. Bunda bir kayanın üstünde bitmiş Hintinciri bitkisine konmuş, ağzında yılan olan kartal bulunur.

KİMLİK KARTI

meksika

Meksika Nerededir?

Meksika, Kuzey Amerika kıtasının güneyinde (Orta Amerika’da) yer alır. Batısında Kaliforniya Körfezi ile Büyük Okyanus, doğusunda da Meksika Körfezi bulunur. Kuzeyde ABD ile güneyde de Belize ve Guatemala ile komşudur. Ortalama rakımı 1.111 metredir.
meksika
meksika dunya Meksika
  • 9.330 kilometre kıyı şeridi vardır.
  • Meksika’nın yüzde 33’ü ormandır.
pico de orizaba Meksika

En yüksek noktası Pico de Orizaba yanardağının zirvesidir: 5.636 metre

meksika yanardag Meksika

Meksika’da 44 yanardağ vardır.

yeralti irmagi Meksika

Yucatan’da 153 kilometre uzunluğunda yeraltı ırmağı vardır.

meksika fauna Meksika

Meksika’nın Biyoçeşitliliği

Kuzey Amerika levhası ile Pasifik Levhası’nın kesiştiği sınırda Meksika’nın batı kıyıları yer alır. Bu nedenle batı bölgesi dışında oldukça dağlıktır. Ülkenin kuzeybatısında ABD ile paylaştığı 260 bin kilometrekarelik Sonora Çölü bulunur. Güney sınırına yakın bölgelerdeyse tropikal yağmur ormanları vardır. Böyle değişik coğrafi bölgeleri olan Meksika biyoçeşitlilik (canlı çeşitliliği) açısından dünyanın en zengin 4. ülkesidir. Yeryüzündeki canlı türlerinin yüzde 10-12’si burada yaşar.
Ülkemizin Orta Anadolu bölgesinde zaman zaman oluşan büyük, doğal çukurlara obruk denir. Meksika’nın güneyindeki Yukatan Yarımadası’nda da benzer oluşumlar vardır. Bunlara senote denir. Bunların farkı içlerinin suyla dolu olması ve hepsinin birbirine yeraltı ırmaklarıyla bağlı olmasıdır. Meksika’da 7.000 dolayında senote olduğu tahmin ediliyor.

Mayalarca kutsal yerler olarak kabul edilen senotelerin oluşumu 65 milyon yıl öncesine, dinozorların soyunu tüketen göktaşına dayanır.

meksika
meksika

Başkent Mexico City
Yaklaşık 21 milyon nüfusuyla Mexico City, Yenidünya’daki en eski ve en büyük başkenttir. Büyük bir gölün tabanına kurulan kentin bazı bölümleri her yıl birkaç santimetre toprağa gömülür.

Müze Kenti
Başkentte birbirinden ilginç müzeler vardır. Mexico City dünyada en çok müze bulunan ikinci kenttir. 170’den çok müze ve 40’ı aşkın galeri bulunur. Bunlar arasında en ilgi çekici olanı Ulusal Antropoloji Müzesi’dir.

meksika tel kodu alan adi Meksika

Uluslararası telefon kodu +52’dir.

İnternet uzantısı .mx’tir.

altin kartal 2 Meksika
Meksika’nın ulusal hayvanı altın kartaldır.
meksika
Meksika’da özellikle Mayalardan kalma yüzlerce piramit vardır. Bunlardan büyük olan bazıları araştırılıp turizme açıldı. Ama yağmur ormanlarında daha keşfedilmeyi bekleyen onlarca piramit olduğu tahmin ediliyor.
meksika halki Meksika
Meksika’da 63 yerel dil konuşulur. Ortalama ömür 75 yıldır.
aztekler2 Meksika
Aztekler, Nahuatl adı verilen bir dili konuşuyorlardı. Çikolata, domates ve avokado bütün dünya dillerine Nahuatl’dan girmiş sözcüklerdir.
naica wiki Meksika
Görsel kaynağı: Wikipedia (De Alexander Van Driessche)
Naica Mağaraları’nda dünyanın en büyük kristalleri bulunur.
meksika futbol cocuklar Meksika
Ülkede en sevilen spor futboldur. Futboldan sonra basketbol ve beysbol gelir.
goktasi Meksika
Dinozorların ve onlarla birlikte yeryüzündeki canlıların yüzde 70’inden çoğunun soyunun tükenmesine yol açan asteroit, 65 milyon yıl önce Yukatan Körfezi’ne çarpmıştı.