ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Nil’in Armağanı Mısır

Resmi adı Mısır Arap Cumhuriyeti olan Mısır, insanların yerleşip büyük bir uygarlık kurduğu en eski yerlerden biridir. Yaklaşık 8.000 yıllık bir tarihi vardır. Zaten Mısır denince akla ilk piramitler ve Eski Mısır Uygarlığı gelir. Günümüzde Mısır nüfusu en kalabalık Arap ülkesidir ve Afrika’nın en büyük ülkelerinden biridir. Ülkeyi boydan boya geçen Nil, dünyanın en uzun ırmağıdır ve Mısır’ın yaşam kaynağıdır. Nüfusunun yüzde 95’i, Nil’in çevresindeki 20 kilometrelik şeritte yaşar. Ülkenin geri kalanı çöldür. Eski Yunan tarihçi Herodotos, Mısır’ı “Nil’in Armağanı” olarak tanımlar.

mısır

1984’te kabul edilen Mısır bayrağı kırmızı, beyaz ve siyah renkli üç yatay şeritten ve ortada yer alan bir altın kartal simgesinden oluşur. Siyah, ülkenin karanlık günlerini, kırmızı o kötü günlerden çıkmak için verilen mücadeleyi ve beyaz da ülkenin parlak geleceğini simgeler.

KİMLİK KARTI

mısır
Yüzölçümü
1 milyon bin 500 kilometre kare
Nüfusu
104 milyon
Başkenti
Kahire
Para Birimi
Mısır Lirası
Resmi Dili
Arapça
Ulusal Günü
23 Temmuz

Mısır Nerededir?

Mısır, Afrika’nın kuzey doğusunda yer alır. Ama Mısır’a bağlı Sina Yarımadası da Asya’dadır. Yani Mısır iki kıtada toprakları olan (tıpkı Türkiye gibi) bir ülke konumundadır. Kuzeyinde Akdeniz, doğusunda Kızıldeniz ve İsrail, batısında Libya, güneyinde de Sudan bulunur. Mısır’ın ortalama rakımı 321 metredir.
mısır
mobil dunya Mısır
  • Mısır’ın yüzde 95’i çöldür.
  • Mısır’ın kıyıları 2.450 kilometredir.
  • Mısır’ın yalnızca binde 1’i ormandır.
  • Mısır’a yılda ortalama metrekareye
    2,5 santimetre yağış düşer.
gabal katrine mobil Mısır

En yüksek noktası Gabal Katrine Dağı’nın doruğudur: 2.629 metre

katara mobil Mısır

Ülkenin kuzeybatısında yer alan Katara Bölgesi denizden 133 metre aşağıdadır.

sahra Mısır

Bir zamanlar daha serin ve nemli bir iklimi varken Mısır’da zürafaların, su aygırlarının, deve kuşlarının, fillerin, gergedanların ve daha birçok hayvanın yaşadığı biliniyor. Ancak günümüzde çok daha az hayvan türü yaşıyor. Bunlar arasında Nil timsahı, Rüppel tilkisi, Mısır kobrası, Dorca gazeli, Mısır akbabası ve Nübye dağ keçisi sayılabilir.

kahire Mısır
Bin Minareli Şehir
“Fatih” anlamına gelen Kahire, 969’da kuruldu. 21 milyon nüfusu olan Kahire’ye “Bin Minareli Şehir” denir. Afrika’nın en büyük kentidir.
iskenderiye Mısır
İskenderiye
Mısır’ın ikinci büyük kenti İskenderiye’dir. Büyük İskender’in 331’de kurduğu kentin nüfusu yaklaşık 5 milyondur.
iskenderiye kutuphanesi Mısır
İskenderiye Kütüphanesi
Büyük İskenderiye Kütüphanesi, antik dünyanın en bilinen ve en büyük kütüphanelerinden biridir. Yaklaşık 100 bin kitaba karşılık gelen parşömen ve papirüs tomarı olduğu tahmin ediliyor. MS 270-300 yılları arasında yıkılan kütüphane yenilenerek 2002’de tekrar açıldı.
Previous slide
Next slide
tel kodu internet Mısır

Uluslararası telefon kodu +20’dir.

İnternet uzantısı .eg’dir.

Mısır’ın simgeleri altın kartal ve beyaz nilüferdir.

kahve uguru Mısır

Mısır’da üstüne kahve dökülenin başına iyi şeyler geleceğine inanılır.

futbol Mısır

Mısır’da en popüler spor futboldur.

piramitler Mısır

1311’de İngiltere’de yüksekliği 149 metre olan Lincoln Katedrali yapılana kadar orijinal yüksekliği 146,5 metre olan Büyük Piramit, 3.800 yıl boyunca dünyanın en yüksek yapısı unvanına sahipti.

tutankamon maske Mısır

Eski Mısır’da krala firavun denirdi.

Dünyanın en bilinen arkeolojik eseri belki de Firavun Tutankamon’un altın maskesidir. Dokuz yaşında firavun olan Tutamkamun 19 yaşında hayatını kaybetti.

fosil Mısır
Mısır’ın güneyinde Batı Çölü’nde yer alan Balina Vadisi’nde balinaların evrimine ışık tutan 40 milyon yıllık fosiller bulundu. Bölge UNESCO dünya mirası sahasıdır.
nil Mısır
Nil, 6.650 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun ırmağıdır.
yuzukler2 Mısır
Nikah yüzüğü Eski Mısır’da ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan bir gelenektir. Firavunlar çemberi hem başlangıcı ve sonu olmadığı için sonsuzluğun hem de Güneş ve Ay’ın simgesi olarak görürlerdi.
misir ortalama omur 2 Mısır
Mısır’da ortalama ömür 75 yıldır.