ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Nisan Ayı Kitaplığım
2021

Nisan Ayı Kitaplığım - 2021

Bilim İnsanı Olacağım

Yazan: Catherine Ard
Resimleyen: Sarah Lawrence
48 sayfa

Siz de bilim insanı mı olmak istiyorsunuz? Parlak fikirleriniz mi var? Soru sormayı, her şeyi yakından incelemeyi, gözlem yapmayı, deneyler tasarlamayı ve bir şeyler keşfetmeyi sever misiniz? Eğer bunlara yanıtınız evet ise, bilim tam sizin alanınız ve bu kitap da tam size göre bir kitaptır.

Kitapta temel bilim dalları, bilim konuları ve bilim insanlığıyla ilgili hemen her şey var. Ayrıca en ünlü bazı bilim insanlarından da söz ediliyor. Bilim insanlarının neyle uğraştığını, bilim insanı gibi düşünmenin nasıl bir şey olduğunu, bilim insanlarının kullandığı terimleri, araç-gereçleri, yaşamın hangi alanlarında çalıştıklarını ve merak ettiğiniz daha birçok sorunun yanıtını bu kitapta bulabilirsiniz.

Her sayfası resimler ve şemalarla dolu bu kılavuz kitabın dili de çok akıcı. Kolay okunuyor, rahatça anlaşılıyor. Eğer büyüyünce bilim insanı olma hayaliniz varsa, bu kitap sizin başucu kitabınız olacak.

Dünyanın Etrafında Yarış

Yazan: Caroline Starr Rose
Resimleyen: Alexandra Rye
32 sayfa

1800’lü yılların sonunda dünya, bilim ve teknoloji sayesinde hızla değişiyordu. Telgraf ve telefonla, buharlı gemiler ve trenlerle kentler sanki birbirine iyice yakınlaşmıştı. Eskiden aylar süren yolculuklar artık birkaç gün sürüyordu. Ünlü bilimkurgu yazarı Jules Verne’nin roman kahramanı Phileas Fogg dünyayı baştan sona 80 günde dolaşıyordu. Bu roman yayınlandığı andan itibaren birçok kişiye esin kaynağı oldu. Romanı okuyanlar dünyayı dolaşmanın ve değişik ülkeleri görmenin düşünü kurmaya başladı. Tabii bu bir roman olduğu için insanların çoğu bunun gerçekleşebileceğine pek de olasılık vermiyordu.

Ne var ki Nellie Bly adlı bir muhabir bunu gerçekten de başarabileceğine inanıyordu. Yaptığı hesaba göre aslında 75 gün yeterliydi. Gazetesinin patronundan onay aldıktan sonra yolculuk hazırlıklarına başladı. Ancak rakip gazetenin de bir muhabirinin aynı şeyi yapmaya giriştiğinden ve gerçekte bir yarışın içinde olduğundan daha haberi yoktu.

Bu, yalnızca dünyayı dolaşmakla kalmayıp başarılarıyla onu değiştirmiş iki olağanüstü genç kadının gerçek öyküsüdür. Soluk soluğa okuyacak, bitirince siz de düşlere dalacaksınız.

Kitapların Kahramanı

Yazan: Fidan Çobanoğlu Kaplan
Resimleyen: Zeynep Dağgüden
96 sayfa

Romanımız kitapların yok edildiği karanlık bir dünyada başlıyordu. İnsanları bitkiye dönüştürmenin bir yolunu bulan bir adam vardı. Onun ajanları her yerde kol geziyordu. Ama tabii ki her şeye rağmen pes etmeyen de bir çocuk vardı karşılarında: Kerem. Kerem kendi deyişiyle “Nemeçek kadar cesurdu.”

Öğrenciler çok değil, daha birkaç ay öncesine kadar kitaplardan, derslerden, müzikten, sinemadan, tiyatrodan, bisiklet turlarından rahatlıkla ve keyifle söz ediyorlardı. Ama her şey çok hızla değişti. Artık Kerem’in yanında kimse yoktu; yalnız kalmıştı. Üstelik, çevresini saran ajanların bitmez tükenmez sorularıyla gücünü kaybediyordu. Gerçi başta Ajan Korkut12 olmak üzere bütün ajanlar da onun azmi ve direnci karşısında şaşkındı; hatta çaresizdi. Ajanların Kerem’in sakladığı son kitapları da bulma ümidi giderek azalıyordu.

‘Kitapların Kahramanı’ Kerem’i azim ve kararlılık gerektiren unutulmaz bir serüven bekliyordu!