ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Ocak Ayı Kitaplığım
2021

Ocak Ayı Kitaplığım - 2021

Dağları Keşfet

Yazan: Laura Leintz
Resimleyen: Ursula Weller
24 sayfa

Doğada gezmek insana çok iyi gelir. Yeşil bir bitki örtüsü içinde, ağaçların arasında, tertemiz bir havayı soluyarak yapılan bir doğa gezisi hem beden sağlığı hem de ruh sağlığı açısından çok yararlıdır. Bu bilgi dolu, sürükleyici, küçük kitapta doğada, dağlara doğru yapılan bir gezi anlatılıyor. Önce gezi için gerekli donanıma, yolda rastlanabilecek olası şeylere, bitkilere, hayvanlara değiniliyor. Molada yapılacaklar ve sırt çantasında bulunması gerekenler anlatılıyor. Dağ yolunda yapılabilecek etkinlikler sıralanıyor. Gerekirse tepelere ve kayalara tırmanılacağı, bu sırada nelere gereksinim duyulacağı gösteriliyor. Son bölümde ise dağa nasıl çıkılacağı ve dağda yaşayan canlılar hakkında bilgi veriliyor.

Bu renkli resimlerle dolu, akıcı ve bilgi dolu kitabı bitirdiğinizde doğa hakkında bir sürü şey öğreneceksiniz.

Profesör'ün Sihirli Kalemi

Buzul Çağı

Yazan: Nina Hundertschnee
Resimleyen:
Iris Hardt
72 sayfa

Defne ile Demir aynı apartmanda oturan çok iyi iki arkadaştır. Okula da birlikte giderler. Apartmanlarında Profesör diye bilinen yaşlı biri daha yaşar. Giriş katındaki kırtasiye dükkanı onundur. Profesör’ün büyük bir sırrı vardır. Bir gün Defne ile Demir şans eseri bu sırrı keşfederler. Yanlışlıkla ellerine geçen Profesör’ün kalemini sıradan bir kalem sanırlar. Ne var ki kalem gerçekte sihirli bir kalemdir. Birden bir kâğıdın üzerinde hareket etmeye ve kendi kendine bir şeyler yazmaya başlar. Ardından olağanüstü şeyler olur ve kısa süren bir fırtına kopar. Şaşkın Defne ve Demir gözlerini açtıklarında kendilerini bambaşka bir yerde ve zamanda bulurlar. Neyse ki birçok serüven yaşadıktan sonra sağ salim evlerine dönerler. Bu şekilde iki yolculuk yapmışlardır. Artık eski huzurlu yaşamlarına dönmüşlerdir. Gerçekten dönmüşler midir?

Soğuk ve karlı bir kış günü Defne ile Demir ve de kedileri Miskin Profesör’ü evinde ziyaret eder. Sohbet sırasında Demir bir olasılık hesabı yapmak için tam kalemi kullanacakken kalem yine başına buyruk davranmaya, kâğıda bir şeyler çizmeye başlar. Evin içinde kısa süren fırtınanın ardından iki kafadar ve kedileri kendilerini karla kaplı bir ormanda bulurlar. Oranın hangi kutup bölgesi olduğunu anlamaya çalışırken karşılarına dev bir mamut çıkar. Böylece kahramanlarımız aslında buz devrine gelmiş olduklarını anlarlar.

Rengârenk resimlerle dolu, kısa ama sürükleyici bölümlerden oluşan bu minik kitap sizi öyle içine alacak ki bitirdiğinizde zamanın nasıl geçmiş olduğunu anlayamayacak, keşke bitmeseydi diyeceksiniz.

Konuşan Köpek Koko

Esrarengiz Kuyu

Yazan: Turgut Yasalar
Resimleyen: Yılmaz Aysan
96 sayfa

Konuşan Köpek Koko ile sahibi Can birbirlerine iyice bağlanmışlardı -nasıl tanıştıklarını ve arkadaş olduklarını öğrenmek isterseniz serinin ilk kitabı Zultanit Taşı Macerası’nı okumalısınız. Onlar artık birbirinin can dostudur. Her sabah gezmeye çıkarlar. Ara sıra sahile inerler ve yüzerler. Her fırsatta değişik oyunlar oynarlar. Kısacası birlikte çok eğlenirler.

Bir gün yan eve yeni komşular taşınır. Onların da bir köpeği vardır: Boncuk. Boncuk kısa bir süre sonra altı sevimli yavru doğurur. Herkes çok sevinir. Ne var ki o evde hep de hoş şeyler olmaz. Bir süre sonra yan tarafta tekin olmayan adamlar görülmeye başlar. Geceleri bir şeyler çeviriyorlardır. Sonunda bir gece meraklı Koko evin açık kalan arka penceresinden içeri girer…

Bol resimli ve çok sürükleyici bu serüven romanı sizi hemen saracak. Onu elinizden bırakmak istemeyecek, Koko’nun yeni serüvenlerini iple çekeceksiniz.