ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.
sayilar

RGB LED Kullanımı - 2

RGB LED Kullanımı

Uygulama 8

Uygulama 8

Rastgele Renkler Üretelim

Rastgele Renkler Üretelim

RGB LED’imizi kullanarak rastgele ara renkler oluşturacağız.
RGB LED’imizi kullanarak rastgele ara renkler oluşturacağız.

Devre Tasarımı

Devre Tasarımı

RGB LED’imizin renk bacaklarının her birine 220Ω luk dirençlerimizi de kullanarak kırmızı (R) bacağını 11. pine, yeşil (G) bacağını 10. pine ve mavi (B) bacağını da 9. pine bağlayalım. Bunların PWM pinleri olması gerektiğini de tekrar hatırlayalım.

İhtiyaç Listesi:

  • Üç adet 220Ω direnç (RGB LED için)
  • Bir adet ortak anot (+) RGB LED
  • Jumper kablo.
Fr RGBLED Rastgele Renkler Üretelim

Kodlama

Kodlama

Öncelikle kendisine gönderilen kırmızı, yeşil ve mavi RGB renk kodlarını bizim için 255’den çıkararak ilgili PWM pinine aktaran Renk isimli bir fonksiyon tanımlayalım. Fonksiyona 3 adet renk kodu göndereceğimiz için 3 adet de parametre tanımlaması yapmalıyız. Öncelikle bu parametreleri nasıl tanımlayacağımızı görelim. Daha önce yaptığımız fonksiyon tanımlamasından farklı olarak Giriş ekle sayı butonuna 3 kez tıklayarak 3 adet parametre ekliyoruz. Bunlara sırayla R, G ve B isimlerini veriyoruz.
uy 8 fonksiyon Rastgele Renkler Üretelim

Şimdi sıra bu fonksiyonda kullanacağımız kodlarımıza geldi. Kendisine gönderilen her bir değeri sırayla R, G ve B parametrelerinin içinde tuttuğundan bu parametreler ile gelen değerleri 255’den çıkararak ilgili PWM pinine aktarıyoruz. R, G veya B parametrelerini Renk isminin yanındaki işaretlerinden tutup sürükleyerek oluşturuyoruz.

uy 8 kod 1 Rastgele Renkler Üretelim

Son olarak rastgele renk kodlarını oluşturup bu fonksiyona gönderen asıl kodumuzu yazalım. Bunu yaparken kirmizi, yesil ve mavi isimli tanımladığımız değişkenlerimizi kullanacağız.

uy 8 kod 2 Rastgele Renkler Üretelim

Çalıştıralım

Çalıştıralım

Yükleme işlemini gerçekleştirip kodumuzu Arduino karta attığımızda rastgele renklerin 0.5 sn aralıklarla oluştuğunu görebiliriz.

Arduino derslerinin tüm konularına buradan ulaşabilirsiniz.