ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Buzlar Ülkesi Rusya

Asya’nın ve Avrupa’nın (Avrasya’nın) kuzeyinde yer alan Rusya, yüzölçümü açısından dünyanın en büyük ülkesidir. İkinci büyük ülke Kanada’dan neredeyse iki katı yüzölçümü vardır. Yeryüzündeki karaların yaklaşık onda birini kaplar. Hatta Plüton’un yüzey alanından büyüktür. Üzerinde 11 zaman dilimi vardır.

rusya bayragi Rusya

KİMLİK KARTI

rusya bayragi Rusya

Yüzölçümü: 17.125.200 kilometrekare
Nüfusu: 146 milyon
Başkenti: Moskova
Para Birimi: Ruble (RUB)
Resmi dilleri: Rusça
Ulusal Günü: 12 Haziran

Rusya bayrağı eşit büyüklükte üç yatay şeritten oluşur. Üstte beyaz, ortada mavi ve altta da kırmızı şerit bulunur. Çeşitli yorumlar olsa da  bu renklerin özel bir anlamı yoktur. Bu bayrak ilk kez 1690’lı yıllarda kullanıldı. Birkaç kez de değişti. Son olarak bu hali 1991’de kabul edildi.

Rusya Nerededir?

Rusya Avrasya’nın kuzeyinde yer alır. Kuzey Buz Denizi’ne ve Büyük Okyanus’a kıyıları vardır. Avrupa ile Asya’yı ayıran Ural dağları Rusya’yı da ikiye böler. Güneyde Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Moğolistan, Çin ve Kuzey Kore ile batıda ve güneybatıda da Finlandiya, Norveç, Estonya, Belarus, Ukrayna ve Letonya ile sınırı vardır. Ülkenin ortalama yüksekliği 600 metredir.

rusya cografi5 Rusya
mobil cografi3 Rusya Yakutsk’un kuzeydoğusunda kalan Oymyakon kenti dünyanın en soğuk yerleşim yeridir. 6 Şubat 1933’te hava sıcaklığı -67,7 derece olmuştur. Bazı yıllar eylül başından nisan ortasına dek sıcaklık sıfır derecenin üzerine hiç çıkmaz.
mobil cografi2 Rusya En yüksek noktası uyuyan bir yanardağ olan Elbrus dağıdır: 5.642 metre
mobil cografi1 Rusya Rusya’da uzunluğu 10 kilometrenin üzerinde 100.000 akarsu vardır. En uzun ırmağı Volga aynı zamanda Avrupa’nın da en uzun ırmağıdır (3.640 kilometre).
mobil cografi6 Rusya Dünyanın akciğerleri gerçekte Amazon yağmur ormanları değil Sibirya taygasıdır. Boreal ormanı olarak da bilinen tayganın iklim koşulları çok serttir. Sıcaklık değişimleri büyük olur ve yılın büyük bölümü çok soğuktur; toprak donmuş haldedir -permafrost. Bu çetin koşullara uyum sağlayıp yaşayabilen çok hayvan türü yoktur.
mobil cografi1 Rusya Rusya dünyada en çok orman olan ülkedir. 7.762.000 kilometrekare alan (ülkenin yüzde 45’i) ağaçlarla kaplıdır. Yaklaşık 640 milyar ağaç olduğu tahmin ediliir.
mobil cografi5 Rusya Rusya’nın kıyıları 37 bin 650 kilometre uzunluğundadır.
mobil cografi4 Rusya 1.642 metre derinliğindeki Baykal gölü dünyanın en derin ve en eski gölüdür. Dünyadaki donmamış bütün içilebilir suyun beşte biri bu göldedir.
Previous slide
Next slide

Alttaki hayvanların üzerine tıklayarak ne olduklarını görebilirsiniz.

misk-dugme
vasak-dugme
ayi-dugme
rengeyigi-dugme
kaplan-dugme
baykus-dugme
moskova Rusya Moskova Irmağı üzerine kurulu Moskova kenti Rusya’nın başkenti ve yaklaşık 12,5 milyonluk nüfusuyla ülkenin en büyük kentidir.
st basil silder 2 Rusya St. Basil Katedrali Rusya’nın simgelerinden biridir. Rusya’nın ulusal simgeleriyse papatya ile ayıdır.
st petersburg Rusya Moskova’nın 700 kilometre kuzeybatısında bulunan, St. Petersburg Rusya’nın ikinci ve Avrupa’nın da 4. büyük kentidir. Rusya’nın kültürel merkezidir. Baltık Denizi kıyısında Neva ırmağındaki 42 adanın üzerine yayılmıştır.
Previous slide
Next slide
telefon Rusya

Rusya’nın uluslararası telefon kodu 007’dir.

sputnik uzay zeminli Rusya
Ruslar, insan yapımı ilk yapay uydu Sputnik 1’i 4 Ekim 1957’de uzaya fırlattı.
bebekler Rusya
Matruşka (iç içe bebekler) geleneksel Rus halk sanatının dünyaca bilinen örneğidir. 1800’lü yılların sonunda yaygınlaşmaya başlayan bu bebekler, genellikle iç içe geçen 5 küçük ahşap kız çocuğu figüründen oluşur.
ayi cografi Rusya
Kamçatka Yarımadası’nda yaşayan Kamçatka ayısı dünyanın en büyük ayı türlerinden biridir. Sayıları 10-15 bin kadardır.
kiril Rusya
Rusça kiril alfabesiyle yazılır.
etnik gruplar Rusya
Rusya’da 120’den çok etnik grup vardır ve bunlar 100 kadar farklı dil konuşur.
buz pateni Rusya

Tüm dünyada artistik buz pateni dendiğinde akla Rusya gelir. Artistik buz pateni dışında Rusya’da futbol ve buz hokeyi de çok sevilir.

misa Rusya
1980 Moskova Olimpiyat Oyunları’nın maskotu Mişa adlı sevimli bir ayıydı.