ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Şubat Ayı Kitaplığım - 2022

Şubat Ayı Kitaplığım - 2022

Enerji ve Elektrik

Yazan: Sally Morgan
Resimleyen: Diego Vaisberg
32 sayfa

Günümüz modern yaşamın temelini enerji oluşturur. Elektrik enerjisi, ısı enerjisi, kimyasal enerji ve hareket enerjisi gibi farklı enerji türleri vardır. Elektrik enerjisini evlerimizdeki alet ve aygıtları çalıştırmak, akaryakıt biçimindeki kimyasal enerjiyi ise arabalarımızı, uçaklarımızı çalıştırmak için kullanırız. Ancak bu kitapta göreceğiniz gibi enerjiyi üretirken ve kullanırken genellikle çevremize zarar da veririz. Bu kitapta enerji üretimi, kullanımı ve yeniden üretimiyle ilgili çok şey bulacaksınız. Kitapta atom, rüzgar ve güneş enerjisinin yanı sıra jeotermal enerji, atıklardan elde edilen enerji hatta evde üretilen enerji bile anlatılıyor. Enerji tasarrufu konusu da unutulmayan konulardan.

Güzel resimler ve şemalarla dolu bu küçük kitaptan ne kadar çok şey öğrendiğinize inanamayacaksınız.

Kankalar Sahilde

Yazan: Felice Arena
Resimleyen: Tom Jellett
80 sayfa

Aylin ile Aykut komşu evlerde oturan ve bebeklikten beri birbirini tanıyan iki yakın arkadaştır; daha doğrusu kankadır. Bir gün Aylin’in annesi onları plaja getirdi. Aylin ile Aykut plaja bayıldılar. Zaten plaj mevsiminin gelmesini dört gözle bekliyorlardı. Plajda eğlenmek için yapacak çok şey vardı. Sığ suda yüzdüler, beden sörfü yaptılar, dalgalara atladılar, kumda koştular, kumdan kale yaptılar, kaya havuzlarını keşfettiler. Sonra eğlenceli arkadaşları Ozan ile okulun en popüler öğrencisi İpek de onlara katıldı. Her şey çok daha güzel olacak gibi görünüyordu. Ancak öyle olmadı. Kısa süre içinde olaylar beklenmedik bir yöne doğru gitmeye başladı. Dondurma yemek bile bir şey değiştirmedi.

Güzel resimlerle dolu bu sürükleyici kitabı bir çırpıda okuyacak, hemen dizinin öteki kitaplarını edinmek isteyeceksiniz.

Potanın Yıldızı Ben Olmalıyım

Yazan: Ezgi Emel
Çeviren: Başak Eralp Gür
32 sayfa

Bora, servise hep geç binen, dört kişilik koltuğa tek başına oturan, serviste ve okulda arkadaşlarını küçük gören bir çocuktu. Ayrıca arkadaşlarına zorbalık da yapıyordu. Derslere girmeyi sevmiyor ama okula gelmeyi seviyordu; çünkü okul arkadaşlarıyla dalga geçmek, onları rahatsız etmek, kızdırmak hoşuna gidiyordu.

Bir de basket oynamayı çok seviyordu. İyi de oynuyordu. Okul takımı seçmeleri yapıldığında takıma ilk seçilecek oyuncu olacağından emindi.

Güzel resimlerle dolu ve anlamlı bir ders içeren bu kitabı “İyi ki okudum” diyeceksiniz.