ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.
23 nisan 2024 giris bulutlar2 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 nisan 2024 giris arka cimenlik 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 nisan 2024 giris cocuklar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Kutlu Olsun

Nisan ayının Türkiye’de çocuklar için ayrı bir önemi var. Her yıl ülkemizde 23 Nisan günü, dünyada bir benzeri olmayan çocuk bayramı kutlanır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu bayramı çocuklara armağan etti.

23 nisan 2024 bayraklar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı tarih. Tam 104 yıl önce, daha kurtuluş savaşı sürerken, ulusumuz egemenliğini ilan etti. Bu tarihten itibaren temsilciler aracılığıyla kendisini yönetmeye başladı. Atatürk böylesine önemli bir olayın kutlanması gerektiğini düşünerek 23 Nisan’ı ulusal bayram olarak ilan etti ve ilerleyen yıllarda da bu bayramı çocuklara armağan etti.

İleri görüşlü bir devlet adamı olan Atatürk çocukları bir milletin ilerlemesinin temel taşı olarak görürdü. Daha Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak şeyin, iyi eğitimli çocuklar, gençler ve onların aydınlık fikirleri olduğunu fark etmişti. Onlara her zaman çok değer verir ve güvenirdi. Cumhuriyet’in 10. yılındaki 23 Nisan kutlamalarında makamını bir süreliğine küçük bir çocuğa devretmesi bu güvenin en güzel göstergelerinden biridir. Atatürk, bu davranışıyla gelecekte o koltuğun sahibinin kimler olacağına dikkat çekti. Bu sıra dışı güzel uygulama bugün de bir gelenek olarak sürdürülüyor.

Bütün bu güzelliklerin yaşanmasını sağlayan Atatürk’ün çocuklara ve gençlere yönelik bakış açısını özetlemek için onun şu sözleri yeterli olacaktır: “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir.”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun!