ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Ahtapotlar

Sekiz kolunda Sekiz Marifet!

Ahtapot, Eski Yunancada “octapoda” yani 8 bacaklı demektir. Ahtapotlar da tıpkı mürekkep balıkları gibi kafadan bacaklılar sınıfının bir cinsidir.

Ahtapotlar

Sekiz kolunda Sekiz Marifet!

Ahtapot, Eski Yunancada “octapoda” yani 8 bacaklı demektir. Ahtapotlar da tıpkı mürekkep balıkları gibi kafadan bacaklılar sınıfının bir cinsidir.
1
Ahtapotların 3 kalbi vardır ve kanları mavidir.
2
Esnektirler, balık gibi kılçıkları ya da istiridye gibi kabukları yoktur. Bedenlerinin %90’ı kastır, bu sayede bozuk para büyüklüğünde bir delikten bile kolaylıkla geçebilirler.
3
Ahtapotlar omurgasız hayvanlar arasında en zeki olanlardır. Parlak ve ses çıkaran nesnelere ilgi duyarlar. Labirentlerde yollarını bulabilir, içine kondukları kavanozun kapağını açabilirler. Yuvalarını deniz kabuklarıyla süslemeyi pek severler.
4
Kollarının her birinde 240 vantuz bulunur; yani toplamda 1920 vantuzları vardır. Vantuzlar çok duyarlıdır ve tat almaya da yarar. Pusuya yatarak avlanırlar. Özellikle yengeç, midye ve ıstakoz yemeyi severler. Ağızlarında papağan gagasını andıran bir gaga bulunur. Bu sayede kabuklu hayvanları kolayca yiyebilirler.
5
Tıpkı kertenkelelerin kuyruğu ya da denizyıldızlarının kolları gibi ahtapotların da kollarından biri koptuğunda yerine yenisi çıkar hem de vantuzlarıyla birlikte.
6
Denizlerin kamuflaj ustalarıdır; tıpkı bukalemun gibi ortama uyum sağlayıp çabucak renk değiştirebilirler.
7
Ahtapotlar yalnız denizde yaşar ve dünyada bilinen 300 ahtapot türü vardır. Bütün ahtapotların felce yol açan zehirleri olur; ama yalnızca bir türü insan için tehlikelidir: mavi halkalı ahtapot.
8
Ahtapotlar korkup kaçarken mürekkep salgılar.
Previous slide
Next slide