ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Karneni Göster
Kitabını Al​ - 2023

Türkiye İş Bankası’nın 2007-2008 eğitim öğretim yılında başlattığı, ülkemizde bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük kitap kampanyalarından olan “Karneni Göster, Kitabını Al” 16 yaşında!

Son 3 senedir dijital olarak sürdürülen kampanya, bu yıl da www.kumbaradergisi.com ve Kumbara Dergisi uygulaması üzerinden sizlerle buluşuyor.

Cumhuriyetimizin 100. yılı olması vesilesiyle, 2023 yılı Karneni Göster Kitabını Al Kampanyamız kapsamında, İş Bankası Kültür Yayınları ve Darüşşafaka işbirliğinde hazırlanan “Çocuklar Soruyor Tarih Dede Anlatıyor” kitabına hem dijital olarak hem de Türkiye İş Bankası şubelerinden ulaşabilirsiniz. Bu özel kitap içerisinde Darüşşafaka’da okuyan ortaokul öğrencilerinin Cumhuriyet, Atatürk ve Kurtuluş Savaşıyla ilgili sorularını Harp Coğrafyacısı Dr. Selim Erdoğan yanıtladı. Düzenlemeleri Yekta Kopan tarafından yapılan ve yayına Burcu Ural Kopan tarafından hazırlanan bu kitapta çok güzel ve özel tarihi fotoğraflar ile illüstrasyonlar da yer alıyor.

Hepinize keyifli okumalar ve iyi tatiller dileriz.

İlgiyle okuyacağınız kampanya kitabına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Yazan: Dr. Selim Erdoğan
Resimleyen: Kıymet Ergöçen

Türkiye İş Bankası Yayınları

ISBN: 978-625-429-448-8
Genel Yayın Numarası: 5833

Yazan: Dr. Selim Erdoğan
Resimleyen: Kıymet Ergöçen

Türkiye İş Bankası Yayınları

ISBN: 978-625-429-448-8
Genel Yayın Numarası: 5833

Yazan: Dr. Selim Erdoğan
Resimleyen: Kıymet Ergöçen

Türkiye İş Bankası Yayınları

ISBN: 978-625-429-448-8
Genel Yayın Numarası: 5833

Karneni Göster, Kitabını Al Kampanya Kitapları

Sevgili Çocuklar,

Size bu mektubu yazarken daha aydınlık bir gelecek için umut doluyum. İnanıyorum ki siz, bu dünyayı daha güzel ve daha yaşanabilir bir yer haline getireceksiniz. Bu yolu öğrenme isteğiyle dolu, merak eden, sorgulayan ve çalışmaktan yorulmayan çocuklarla yürümek gurur verici.

Çevrenizdeki bütün yetişkinlerden duyuyorsunuz bu sözleri. Belki bazen sıkılıyorsunuz size bu kadar büyük sorumluluklar yüklenilmesinden. Öyle anlarda Atatürk’ün sözlerini ve öğretilerini hatırlamanızı öneririm. Onun sözlerinin
ışığı zihninizi aydınlatacak; düşüncelerinin gücü, yolunuzdaki bütün engelleri kaldıracaktır.

O ışık sizi, bilimin ve aklın yoluna yönlendirecektir. Bilimsel bir düşünce yapısı geliştirerek sorgulama becerilerinizi geliştireceksiniz. Herhangi bir konuda verilen bilgileri sorgulayıp doğruluğunu kontrol edeceksiniz. Bilimin sunduğu zenginlikleri keşfetmek, hayatı ve doğayı anlamak için çok önemlidir.

O ışık sizi, sanatın zenginliğine yönlendirecektir. Sanatın her alanında kendinizi geliştirdikçe daha güzel bir dünyanın temellerini atacağınız yaratıcı düşüncelere ulaşacaksınız. Atatürk’ün düşüncelerini kavradıkça bütün canlıların haklarına saygılı; demokrasi, eşitlik, özgürlük ve adalet gibi temel değerleri benimsemiş bireyler olacaksınız. Onun, “Yarınlar sizindir,” sözünün anlamını içinizde hissedeceksiniz.

Tıpkı onun gibi okumayı sevecek, yeni şeyler öğrenmeye açık olacaksınız. Böylece başkalarının duygularını daha iyi anlayacak, onlarla daha iyi iletişim kuracaksınız. İhtiyacı olana yardım eden, iyilik yapan, insanların hayatını olumlu yönde etkileyen bireylerden oluşan bir toplumun, daha iyi bir dünyanın temelini atacağını asla unutmayacaksınız. Tam da bu yüzden kendinize ve başkalarına karşı dürüst olacaksınız.

Atatürk öyle büyük bir başarıya imza attı ki, onun ışığında yürürken siz de hep başarılı olmak isteyeceksiniz. Ama unutmayın, uzun bir yolculuk bu, başarısız olacağınız anlar da olabilir. Başarısızlıkların sadece bir öğrenme süreci olduğunu unutmayın. Her başarısızlık, yeni bir şeyler öğretir ve bizi daha da güçlendirir. Hayatta yaptığımız seçimlerin sonuçlarına hep hazır olmalıyız. Bu sonuçları kabul etmek, ilerlemek için önemlidir. Attığınız her adımdan yeni bir ders çıkaracaksınız ve tıpkı Atatürk gibi hedeflerinizden asla vazgeçmeyeceksiniz. Onun yolu, sizin yolunuz olacak. O yol önce ülkemizi, sonra da dünyayı güzelleştirecek.

O yolda pusulanız hep barışı gösterecek. Denizleri, ormanları, havayı, hayvanları, tüm canlıları sevdikçe gücünüzü sadece daha çok öğrenmeye, daha çok üretmeye ve güzel bir gelecek için daha çok hayal kurmaya ayıracaksınız. Dünyayla birlikte kahkaha atmanın değerini anlayacaksınız.

Gelecek günler sizin elinizde şekillenecek, çocuklar! Bu yıl Cumhuriyetimizin en özel, en değerli yıllarından biri. Bu yıl, Türkiye Cumhuriyeti tam 100 yaşında. Böyle anlamlı bir yılda, sizleri böyle değerli bir kitapla buluşturmak için çalışırken başta Atatürk olmak üzere, bağımsızlığımız için uğraş veren bütün isimleri bir kez daha saygıyla andık. Kurtuluş Savaşı’nda ve Cumhuriyet’in ilanında her şeyini ortaya koyanlar sadece tarih sayfasının yakından tanıdığı isimler, kahramanlar, kadınlar ve erkekler değildi. Bundan 100 yıl önce bu ülkenin tam bağımsızlığı için çocuklar da ellerinden geleni yaptı. O çocuklar, bize daha güzel bir dünya bırakabilmek için çalıştı. Sizler de gelecek nesiller için bugünden çalışmaya başlayacaksınız.

Her güne şu sözün değerini anımsayarak, hissederek uyanacaksınız: “Cumhuriyet’i biz kurduk, onu yaşatacak olan sizlersiniz.”

Cumhuriyet’i yaşatmaya, yaşamaya aynı kararlılık, aynı çalışkanlıkla devam edeceksiniz. Çünkü siz, Atatürk çocuklarısınız!

 

Yekta Kopan