ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Çanakkale Zaferi

Çanakkale Zaferi

I. Dünya Savaşı sırasında 1915–1916 yıllarında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebelerine Çanakkale Savaşı denir. Bu savaş 1. Dünya Savaşı’nın en önemli dönüm noktalarından biridir. Çanakkale Zaferi ile sonuçlanmıştır.
18 mart 2024 ata Çanakkale Zaferi

Britanya İmparatorluğu liderliğindeki itilaf devletlerinin amacı, donanmalarını Çanakkale Boğazı’ndan geçirmek ve İstanbul’a ulaşarak Osmanlı İmparatorluğu’nu çökertmekti. Bunu pek zorlanmadan yapabileceklerini düşünüyorlardı.

Ne var ki Osmanlı İmparatorluğu kuvvetleri 18 Mart 1915’te itilaf devletlerinin donanmasını büyük kayıplar verdirerek geri püskürttü ve büyük bir zafer kazandı. Deniz muharebelerinden yaklaşık bir ay sonra 25 Nisan’da itilaf devletleri kuvvetleri bu kez güçlü bir kara çıkartması yaptı. Çıkartma sırasında yarbay olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri dehası sayesinde emrindeki 57. Alay düşmanın ilerlemesini tam olarak durdurdu.

Bu olay savaşın dönüm noktası oldu. Yıl sonuna kadar süren kara muharebelerinde her iki taraf da çok ağır kayıplar verdi. Ama düşman tümüyle geri püskürtüldü. Çanakkale’de tarihin gördüğü en büyük askeri destanlardan biri yazıldı. Bu zaferle birlikte savaşın gidişatı değişti.

Bütün dünyanın hayranlıkla baktığı bu zaferin 109. yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm şehitlerimizi minnet ve saygıyla anıyoruz.