ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Cimnastik

Spor yapmanın birçok faydası vardır. Günde en az bir saat hareket eder, spor yaparsanız fiziksel ve ruhsal gelişiminiz düzgün olur. Küçük yaşta severek ve eğlenerek yapabileceğiniz sporların başında da cimnastik gelir. Bu spor dalını biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Cimnastik sporunda sporcuların gücü, zarafeti ve beden kontrolü değerlendirilir. Cimnastikçiler takla, ters takla, amuda kalkma ve parende atma gibi akrobatik hareketler yaparlar. Birçok cimnastik hareketi halka ya da paralel bar gibi özel ekipmanlarla yapılır. Bu ekipmanlara “alet” adı verilir.

jimnastik jimnastikci ikon 1 Cimnastik
jimnastik aletler Cimnastik

Cimnastik antrenmanları denge, güç, esneklik, çeviklik, koordinasyon ve dayanıklılık gerektiren fiziksel egzersizleri içerir.

Tarihçe

Cimnastik Eski Yunanca bir sözcüktür. Eski Yunan’da erkekler savaşa hazırlık eğitimi olarak cimnastik egzersizleri yaparlardı. Bu egzersizlerin birçoğu o dönemki Olimpiyat Oyunları’nda da vardı. O zamanlar cimnastik olarak adlandırılan atletizm ve güreş gibi bazı yarışmalar daha sonra ayrı spor dalları haline geldi.
jimnastik jimnastikci ikon 2 Cimnastik
jimnastik atina Cimnastik

Günümüzde cimnastikte kullanılan aletlerin birçoğu (paralel bar, asimetrik paralel, halka, denge tahtası), 1800’lü yıllarda Friedrich Jahn adında bir Alman öğretmen tarafından icat edildi. Uluslararası Cimnastik Federasyonu ise 1881’de kuruldu. Cimnastik sporu en eski olimpik sporlardan biridir. 1896’da düzenlenen ilk modern Olimpiyat Oyunları’nda yer aldı.

Friedrich Jahn
Friedrich Jahn
Görsel kaynağı: Wikipedia

Olimpiyatlarda Cimnastik

Olimpiyatlarda üç tür cimnastik etkinliği yer alır: Artistik cimnastik, ritmik cimnastik ve trambolin.

Artistik Cimnastik

Artistik cimnastik genellikle erkekler ve kadınlar olarak ikiye ayrılır. Erkekler altı etkinlikte yarışır: Yer egzersizi, kulplu beygir, halka, atlama masası, paralel bar ve barfiks. Kadınlar da dört etkinlikte yarışır: Atlama masası, asimetrik paralel, denge tahtası ve yer egzersizi.

jimnastik toz Cimnastik

Cimnastikçiler ellerinin kaymaması için magnezyum tozu da denen magnezyum karbonat kullanırlar.

Ritmik Cimnastik

Ritmik cimnastik, cimnastiğin yalnızca kadınların yaptığı bir dalıdır. Olimpiyatlarda 1984’ten itibaren yer almaktadır. Cimnastik ile balenin kombinasyonu olan bu dalda yarışmacılar, bireysel olarak ya da takımlar hâlinde yarışırlar; müzik eşliğinde esnek, zarif ve ritmik gösterilerini sergilerler. Gösteriler sırasında; lobut, çember, top, ip ya da kurdele gibi aletler kullanılır.

Trambolin

Olimpiyat Oyunları’nda 2000’den beri yer almaktadır. Cimnastikçiler trambolin üzerinde yukarı aşağı zıplarlar. Havadayken akrobatik hareketler yaparlar. Olimpiyatlarda trambolin yarışması hem erkekler hem de kadınlar için vardır.

Cimnastiğin Çocuklara Yararları

jimnastik faydalari cocuk2 Cimnastik