ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Karneni Göster
Kitabını Al - 2022

Türkiye İş Bankası’nın 2007-2008 eğitim öğretim yılında başlattığı, ülkemizde bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük kitap kampanyalarından olan “Karneni Göster, Kitabını Al” 15 yaşında!

Son 2 senedir dijital olarak sürdürülen kampanya, bu yıl da www.kumbaradergisi.com ve Kumbara Dergisi uygulaması üzerinden sizlerle buluşuyor.

Bu yıl kampanya kapsamında sunulan ve bir solukta okuyacağınız “Sherlock Holmes’un Maceraları” kitabına hem dijital olarak hem de Türkiye İş Bankası şubelerinden ulaşabilirsiniz. Sherlock Holmes’un Maceraları’nın yanı sıra, sizi gizemli bir maceraya sürükleyecek “Gizli Bahçe” kitabı da www.kumbaradergisi.com‘da dijital olarak sizi bekliyor.

Hepinize keyifli okumalar ve iyi tatiller dileriz.

Karneni Göster, Kitabını Al Kampanya Kitapları

Her Kitap Bizi Yeniler

Türkiye İş Bankası’nın çocuklara kitap armağanları birkaç yönden olumlu bir girişimdir.

Tatile girdiklerinde çocuklar bu kitaplarla kitap okuma zevkini edinirler, ders kitabı dışında da dünyayı ve edebiyatı tanırlar. Hiç kuşkusuz aynı zamanda küçük bir kütüphane kurmanın da ilk ürünlerini raflara yerleştirirler.

Bu yılın biri basılı diğeri elektronik ortamda olmak üzere iki armağan kitabı da kendi türlerinde birer klasiktir. Yalnız çocuklar için değil büyükler için de birçok ders içerirler.

Polisiye edebiyatın dünyaca ünlü yazarı Arthur Conan Doyle’un kahramanı Sherlock Holmes birçok olayı zekâsıyla çözer. İnsana hissettirmeden öğütler verir. Önce düşünme pratiğiyle hangi olaya yaklaşırsa yaklaşsın olaylar zincirini birbirine bağlayarak sonuca varır.

İnsanların hırsları, hakkı olmayanlara sahip olmak için yasadışı işlere bulaşmaları, bugün de onun kitaplarını okutan nedenler arasındadır.

Sahip olduklarımızı geliştirmek, onlar aracılığıyla yükselmek yerine meşru olmayan yollara başvurmanın ne kadar kötü olduğunu öğreniriz. Romanlarındaki diyaloglar bize karşılaştıklarımızı mantık düzeni sayesinde çözeceğimizi göstermektedir.

Sherlock’u tanıyoruz, peki ya yardımcısını? Kendini bakın nasıl tanıtıyor:

“Benim adım Doktor John Hamish Watson. Dünyanın en ünlü dedektifi Sherlock Holmes’un yakın arkadaşı ve iş ortağıyım. Holmes’un çözdüğü davaların kaydını tutmaya çalışıyorum.”

Ünlü dedektifin çalışmalarından şunu öğreniyoruz, en küçük ayrıntıya dikkat etmeyi, araştırmayı.

Şüphe yumağını çözerken, okur da düşünmeye başlar. Mavi Yakut değerli bir mücevherdir, nerede bulacaksınız, olayın aşamalarını okumadan birden nerde bulacağımızı tahmin etmek nerdeyse imkânsızdır. Bir anda birçok şüpheli çıkar ortaya, yazar bunları ayıklayarak sonuca varır.

Sonunda ummadığımız bir yerden çıkar, sonucu yazmıyorum merakla okuyun diye.

Olayların geçtiği coğrafya geniştir, oraları da tanıyoruz.

Gümüş Şimşek at yarışlarının dünyasına götürüyor bizi.

Bir atınız var hem çok seviyorsunuz hem de yarışlarda birinci gelip size para kazandırıyor.

Bir gün kayboluyor. Uzun bir araştırma yapmanız gerekiyor, hem insanlar hem atlar üzerine ilgi çekici bilgiler öğreniyoruz.

 

Seyislerin dünyasına adım atıyoruz.

İnsan psikolojisi konusunda bazı özellikleri de öğreniyoruz.

İyi yazarların hele Arthur Canon Doyle gibi yazarların, yazı örgüsü bütün okurları etkiler. Kitabın sonuna gelinceye kadar her şey olabilir cümlesini kullanacaksınız. Dışardan sıradan görünen inanları inceleme büyütecinin altına aldığınızda, sürprizlerle karşılaşacaksınız. Esrarengiz kelimesi onun kitaplarının her sayfasında kullanılabilecek bir kelime.

Frances Hodgson Burnett’in Gizli Bahçesi iki ayrı ülke arasındaki zıtlıkları, farkları bize sunuyor.

Bir çocuğun Hindistan’da başlayıp İngiltere’de devam eden öyküsü.

Bir salgından kaçan kahramanımız zengin bir akrabasının malikânesine yerleşiyor. Burada hiçbir şey, özellikle insan ilişkileri Hindistan’a benzemiyor. Doğasıyla, havasıyla, insanıyla farklı… Kendini soyutlanmış bir ortamda yeni yaşama alıştırmaya çalışıyor.

İnsan ilişkilerinde sevginin önemini vurguluyor, kapalı kapıların ardındaki fiziksel ve ruhsal olarak hayata küsmüş olanlar canlanıyor, birbirleriyle dost oluyorlar.

Yaşamımızda sevgiyle yaklaştığımız herkes bizi seviyor.

Doğanın içinde gelişen, okuyanı etkileyen bir insanlık kitabı.

Her kitabı okuduktan sonra kendimizde bir değişiklik hissederiz. Kendimizi, çevremizi daha yakından tanırız. Kitapların en önemli işlevleri de budur.

Genç okurlarımıza iyi okumalar diliyoruz.

Doğan Hızlan