ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Çok Eğlenceli Bir Spor:
Bossabol

Olimpiyatlarda yer alan spor dalları hepimizin tanıdık olduğu, dünyanın her yanında yaygın olarak bilinen ve oynanan basketbol, futbol, voleybol, hentbol, koşu, eskrim, güreş, tenis gibi dallardır. Ne var ki dünyada insanların yaptığı sporların hepsi bunlardan ibaret değildir. Çeşitli ülkelerde yaygın olarak bilinen, sevilen ve oynanan ama daha dünyaya yayılmamış ve Türkiye’de de bilinmeyen birçok spor dalı vardır. Bunlardan biri de son yıllarda giderek yaygınlaşan bossaboldur.

Bossabol çok genç bir spor dalı. 2004’te doğmuş. Daha doğrusu 2004’te Filip Eyckmans adlı bir Belçikalı tarafından icat edilmiş. Hızla dünyanın büyük plajlarında yayılmış. Yayılmasını da hâlâ sürdürüyor. Artık milyonlarca kişi onu biliyor, severek izliyor hatta oynuyor.

İlk Bossabol Dünya Kupası Türkiye’de

Bossabol izlemesi çok eğlenceli, oynaması daha da eğlenceli bir spor dalıdır. Ama aynı zamanda çok enerji gerektiren, biraz da akrobatik bir spordur. Günümüzde en çok Belçika, İspanya, Brezilya ve Hollanda’da bilinir ve oynanır. Hatta Hollanda’da resmi bir bossabol ligi bile vardır.

bossaball 1 1 Çok Eğlenceli Bir Spor: Bossabol
Görsel Kaynağı: Wikipedia

Fransa, Almanya, İsviçre, İsrail, Mısır ve Türkiye’de yavaş yavaş yaygınlaşmaktadır. İlk Bossabol Dünya Kupası’nın ülkemizde düzenlendiğini biliyor muydunuz? 2009 yılının mayıs ayında gerçekleşen organizasyona yalnızca Brezilya, Belçika, Hollanda, Kuveyt ve Singapur takımları katıldı ve kupayı Brezilya takımı kazandı.

Bossabol Nasıl Oynanır?

Bossabol dörder ya da beşer kişilik iki takım halinde oynanan bir oyundur. Takımlar oyun sahasının ortasında bulunan bir filenin (tıpkı voleybolda olduğu gibi) iki yanında yer alır. Kullanılan top, plaj voleybolu topuna benzeyen yumuşak bir toptur. Amaç yine voleybolda olduğu gibi topun kendi sahanızda düşmesini engellemektir. Oyun sahası, voleybol sahasını andırsa da önemli birkaç farkı vardır. Öncelikle bossabol sert bir zeminde değil, şişme, plastik bir zeminde oynanır. Bu durum yaralanma riskini çok azaltır. Oyuncular rahatlıkla atılabilirler. Bir de her iki tarafın sahasının tam ortasında yuvarlak bir trambolin yer alır. Takımın hücum oyuncusu sürekli olarak bunda zıplar ve arkadaşlarından gelen pasları alır, topu elle ya da ayakla rakip sahaya gönderir.

Top bir takım oyuncuları arasında en çok 5 kez paslaşılabilir. Oyuncular ellerini, ayaklarını ya da başlarını kullanabilir. Elle yapılan vuruşlarda topun düştüğü bölgeye göre 1 ya da 3 puan, ayakla yapılan vuruşlarda da 3 ya da 5 puan kazanılır. Oyun 21 puanlık setlerden oluşur. 21 puana ulaşan takım seti alır. En çok seti kazanan takım oyunu kazanır. Skor 20-20 olursa, iki puan fark atan takım seti alır.

bossaball 2 1 Çok Eğlenceli Bir Spor: Bossabol
Görsel Kaynağı: Wikipedia

Dünyanın en ilginç ve estetik sporlarından biri olan genç bossabolun popülerliği giderek artıyor. Karşılaşmaları daha çok izleyici çekiyor. Uzun süredir büyük plajların düzenli bir öğesi olan bu akrobatik spor, bakarsınız on yıl içinde dünyaca oynanan bir olimpiyat sporu haline gelir.