ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

İyi ki doğdum!

Yılın en heyecanlı günü sizin için de doğduğunuz gün mü? O gün siz de neşeyle uyanıp daha bir istekli mi kalkıyorsunuz yatağınızdan? Nedir peki bu coşkunun, heyecanın kaynağı?
Gizemi ve heyecanınızı artıran şey en az bir aydır aklınızda dolaşan sorular olmalı: Bakalım bu yıl hangi hediyeler gelecek? (Aslında küçük ipuçları da vermiştim bizimkilere). Acaba arkadaşlarım neler hazırlıyor benim için? Bu yıl da sınıf arkadaşlarım sürpriz parti yapacaklar mı? Geçen yıl anlamıştım bir şeyler planladıklarını ama yine de belli etmemiştim. En iyi arkadaşımla yaş günlerimiz çok yakın, bu yıl birlikte mi kutlasak? Bu yılki pastam neli olsun? Bir mum daha artacak ne de olsa! Bu yıl acaba ne dilek tutsam mumları üflerken?
doğum günü
Hiç merak ettiniz mi nereden geliyor bu dilek tutup mum üfleme geleneği? Bir solukta pastanın üzerindeki bütün mumları üfleyerek söndürmek, içimizden tuttuğumuz dileğin olacağı anlamına geliyor. Eğer tuttuğumuz dileği bir başkasına söyler ya da bütün mumları bir kerede üfleyip söndüremezsek vay halimize! Şekli ve amacı değişmiş olsa da bu inanç, taa Antik Yunan’dan kalma. Pastanın üzerine mum dikmek Antik Yunan’da mitolojik Ay tanrıçası Artemis’e saygı sunmanın yollarından biriymiş. Yuvarlak pasta gökyüzündeki Ay’ı, yanan mumlar da ay ışığını simgeliyormuş.
doğum günü

Herhalde o tatlı kalp çarpıntımızın kaynağı yaş günü pastası ve gelen hediyeler kadar hediyelerin desenli paketleri, rengârenk balonlar, süslemeler ve birbirinden güzel tebrik kartlarıdır. Bizim için yazılmış bir iki cümle kadar mutlu eden başka ne vardır? Üstelik bir de kart özel olarak tasarlandıysa, mutluluk daha da büyür. Kendisine özel hazırlanmış kartları sevmeyen yoktur herhalde. Çok sevilen bir arkadaşa bir kart hazırlayıp vermek de bazen hediye almaktan bile daha çok mutlu eder insanı.

iyi ki dogdum kartlar İyi ki doğdum!

Peki, sizce dünyanın her yerinde yaş günleri böyle mi kutlanıyor? Kutlamamak da bir tercih ama acaba farklı kültürlerde değişik yaş günü kutlama şekilleri var mı? Tabii ki var; işte, size birkaç örnek:
doğum günü

Afrika

Birçok Afrika kültüründe bir çocuğun dünyaya geldiği gün, özel bir gün olarak görülmüyor. Onun yerine başka bir kutlama yapılıyor. Çocuğun kabilesine ait kuralları, davranışları, şarkıları ve dansları öğrenebilecek yaşa gelip topluluğa kabul edilmesi kutlanıyor. Bu “kabul edilme” kutlamaları da bireysel olarak değil, aynı yaşa gelmiş çocuklardan oluşan bir grup çocuk için yapılıyor.

doğum günü

Hindistan

Hindistan’da yaş günü değil de çocuğa adının verildiği gün kutlanıyor. Çocuklar bu günde rengârenk kıyafetler giyiyor ve okuldaki bütün sınıf arkadaşlarına çikolata ikram ediyorlar. Özel yemek ve tatlıların hazırlanması, tapınağa giderek dua edilmesi de yaş günlerinin vazgeçilmezlerinden.

iyi ki dogdum hollanda mobil İyi ki doğdum!

Hollanda

Hollanda’da 5, 10, 15, 20 ve 21. yaş gününün olduğu yıllara “taç” yıllar deniyor. Bu taç yıllarda çocuklara büyük hediyeler veriliyor. Aile, yemek masasında yaş günü çocuğunun oturacağı sandalyeyi mevsim çiçekleriyle, kâğıttan çiçeklerle, renkli rafya iplerle ve balonlarla süslüyor. Çocuklar üzerine pudra şekeri serpilmiş krep ve değişik içlerle yapılmış çeşit çeşit tart yiyor, yanında da limonata ve sıcak çikolata içiyorlar.

İlginç bir inanışları da var: Taç günlerinde siyah-beyaz paket kâğıdıyla paketlenmiş bir hediye almanın kötü şans getireceğine inanıyorlar.

doğum günü

Danimarka

Danimarka’da anne babalar yaş günü hediyelerini gece çocukları uyurken onun yatağının çevresine sıralıyorlar ki yaş günü çocuğu sabah uyandığında güzel sürprizle karşılaşsın. Bir başka gelenek de yaş günü olan evin penceresine bayrak asılması.

doğum günü

İngiltere

İngiltere’de yaş günü pastasının hamuruna birtakım sembolik nesneler karıştırmak ortaçağdan bugüne ulaşmış bir gelenek. O dönemlerde pastasından demir para çıkanın zengin olacağına, yüzük çıkanın da hiçbir zaman evlenemeyeceğine inanılırmış. Günümüzde sahte para, değişik küçük figürler ve mumlar kullanılıyor genellikle. Davetliler bu minik hazineleri yutmasınlar ya da dişlerine zarar vermesinler diye önceden uyarılıyorlar.

iyi ki dogdum meksika mobil İyi ki doğdum!

Meksika

Meksika’daki yaş günü partilerinin en büyük heyecanı pinyatalar. Bunlar rengârenk kâğıtlarla yapılmış süsler. Sevimli kâğıt eşekler de en yaygın olanları. Böyle bir kâğıttan eşeğin karnı şeker, çikolata, sakız ve minik oyuncaklar gibi sürprizlerle dolduruluyor. Sonra evin tavanına ya da bir ağacın dalına asılıyor. Yaş günü çocuğu gözleri bağlı bir biçimde elindeki sopayla kâğıttan eşeğe vurmaya çalışıyor. Birkaç vuruştan sonra eşeğin karnı yarılıyor ve ortalığa saçılan sürprizler, yaş günü partisine davetli çocuklar tarafından toplanıp paylaşılıyor.

Dünya gerçekten de çok büyük ve çok değişik kültürler barındırıyor. Kim bilir başka yerlerde daha ne kadar değişik yaş günü geleneği vardır. Kimi kültürlerde görkemli partiler yapılıyor, kiminde küçük, alçak gönüllü sürprizler düzenleniyor, kimi kültürlerde de hiç yaş günü kutlanmıyor. Belki de en güzeli her gün bu çeşitliliği kucaklayarak iyi ki doğdum demek!