ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Kasım Ayı Kitaplığım - 2022

Kasım Ayı Kitaplığım - 2022

Deneylerle Bilim

Yazan: Marnie Willow
Çeviren: Çağlar Sunay
48 sayfa

Çok güzel resim ve şemalarla dolu bu ilginç deney kitabında yapması kolay ve eğlenceli fizik, kimya ve biyoloji deneyleri yer alıyor. Fizik deneylerinde; örneğin, balonla çalışan araba, marşmelovlu mancınık ve oyuncak paraşüt yapıyorsunuz. Kimya deneylerinde görünmez mürekkeple şifreli mesajlar yazıyor ve bahçede dev baloncuklar oluşturuyorsunuz. Biyoloji deneylerinde de mayaların gaz çıkarışını gözlemliyor ve büyükçe bir kavanozda orman yapıyorsunuz.

Ama kitapta bu deneylerden başka bilim insanı olmak için gerekenler de anlatılıyor. Özellikle gözlem yapmanın önemi vurgulanıyor. Örneğin, yapacağınız deneylere ve çevrenizdeki dünyaya ilişkin gözlem ve düşüncelerinizi yazacağınız bir defterinizin olmasının gerektiğine değiniliyor. Bu “bilim defteri”ni hep yanınızda bulundurmanız tavsiye ediliyor. Çünkü diyelim ki doğa yürüyüşüne çıktınız: Gördüğünüz hayvanlara, kuşlara, böceklere ilişkin gözlemlerinizi hemen not edebilirsiniz ve onların resmini yapabilirsiniz. Ayrıca dikkatli olmanın ve özgürce düşünmenin de önemine dikkat çekiliyor.

Her Şeyi Sorgula

Yazan: Susan Martineau
Çeviren: Ali Berktay
32 sayfa

Her gün büyük bir bilgi bombardımanı altında kalıyoruz! Sosyal medyadan otobüs duraklarına, metro istasyonlarına kadar bu bombardıman her yerde sürüyor. Çok yararlı ve kullanışlı bilgilerle dolu bu kitapta öncelikle bu durum gözler önüne seriliyor. Sonra da bu bilgi yoğunluğu içinde gerçeklere ulaşmamızı sağlayacak yolu nasıl keşfedebileceğiniz, yanlış bilgiler edinip paylaşmadığınızdan nasıl emin olabileceğiniz anlatılıyor.

Okuduğunuz haberlerin gerçekleri içerip içermediğini nasıl anlayacağınız gösteriliyor. Yalan haberleri ya da günü geçmiş (eskimiş) haberleri nasıl saptayabileceğiniz anlatılıyor. Son olarak da internette çevrimiçindeyken nelere dikkat etmeniz gerektiği ve güvenliğiniz için yapmanız gerekenler vurgulanıyor.

Bu, güzel şema ve çizimlerle desteklenmiş çok önemli ve ilgi çekici bir kitap. Onu çok sevecek ve arkadaşlarınıza da önereceksiniz.

Bella Uçansüpürge

Yazan: Lou Kuenzler
Çeviren: Özlem Gayretli Sevim
224 sayfa

Bella, Büyü Krallığı’ndan gelen bir küçük cadıdır. Eskiden kötü kalpli cadı Kaktüs teyzesiyle birlikte Büyü Krallığı’nda yaşıyordu. Ne var ki Büyü Krallığı’ndaki okulunda bir türlü başarılı olamıyordu. Her sihir denemesinde ortalığı birbirine katıyordu. Sonunda da Kaktüs teyzesi onun cadı olabileceğinden umudu kesti ve onu insan dünyasında bir aileye verdi. Yani Bella şimdi bir koruyucu (insan) ailenin yanında yaşıyor.

Bella’nın çok dikkatli olması gerekiyor. Çünkü kimsenin onun büyü yapabildiğini öğrenmemesi gerekir. En yakın arkadaşı Esme’nin bile haberi olmamalıdır. Ama tabii ki işler hiç de planlandığı gibi gitmez.