ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Dünya Çocuk Günü

Dünya Çocuk Günü

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gün olan 23 Nisan ülkemizde “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak kutlanır. Bizim için çok özel bir gündür ve dünyadaki ilk ulusal çocuk günüdür. Bugün yani 20 Kasım da bizim için bir başka anlamlı ve önemli bir gündür: Dünya Çocuk Günü. Biz çocuklar yalnızca ulusumuzun değil, dünyanın da geleceğiyiz. Bizim barış içinde, sağlıklı ve mutlu büyümemiz bütün dünya uluslarının ortak isteği ve amacıdır. Bu nedenle Birleşmiş Milletler, 63 yıl önce 20 Kasım’ı Dünya Çocuk Günü ilan etti. Bu anlamlı gün, her yıl dünyanın birçok ülkesinde kutlanır.

Biz çocukların sağlıklı ve mutlu büyümesini sağlamak yalnızca ailelerimizin değil, aynı zamanda devletlerin de görevidir. Dünya genelinde bu görevi yerine getirmeye yönelik en önemli adımlardan biri yaklaşık yüz yıl önce atıldı. 1923’te İsviçre’nin Cenevre kentinde Uluslararası Çocukları Koruma Birliği kuruldu. Bu kuruluş ileride UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) adını aldı.

unicef2 Dünya Çocuk Günü
Görsel kaynağı: stock.adobe.com/Ricochet64

Bundan iki yıl sonra 1925’te Cenevre’de 54 ülkenin temsilcilerinin katılımıyla “Çocukların Refahı için Dünya Konferansı” gerçekleştirildi. Bir ‘çocuk günü’ düşüncesi de bu konferanstan sonra doğdu. Dünyanın çeşitli ülkelerinde değişik tarihlerde çocuk günü kutlanmaya başlandı.

Birleşmiş Milletler de 20 Kasım 1959’da bugünü “Dünya Çocuk Günü” ilan etti. Çünkü bu tarihte Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, daha mutlu ve başarılı çocuklar için Çocuk Hakları Bildirgesi’ni yayınladı. Bu haklar, yasal olarak dünyadaki bütün çocukların sahip olduğu haklardır.

Biz çocukların korunması ve bize gereken ilginin gösterilmesini sağlamak açısından çocuk hakları çok önemlidir. İnsanlığın mutluluğu ve dünyanın güzel geleceği, bizlerin korunmasına ve sevgiyle büyümemize bağlıdır.

Değişik ülkelerde bugün genellikle okullarda çeşitli etkinlikler düzenlenir, aileler çocuklarını parklara, eğlence merkezlerine, hayvanat bahçelerine, sinemalara götürür. Çocukların sevdiği yemekler yapılır. Çocukların bir arada ve aileleriyle güzel bir gün geçirmesi sağlanır.

cocuklar Dünya Çocuk Günü

Çocuklar da UNICEF’in rengi olan mavi renkli giysiler giyer.

Dünya üzerindeki her çocuğun barış içinde, sağlıklı ve mutlu yaşaması dileğiyle…

Dünya Çocuk Günü’nüz kutlu olsun!

Çocuk Hakları Bildirgesi’ni okumak isterseniz şuradan ulaşabilirsiniz: