ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Dünya Fotoğrafçılık Günü

Dünya Fotoğrafçılık Günü

Her yıl 19 Ağustos’ta fotoğrafçılar ve fotoğraf meraklıları Dünya Fotoğrafçılık Günü’nü kutlar. Bu günün amacı çekilen fotoğraflarla dünyada güzel değişiklikler yaratmak için insanlara esin vermek, onları yüreklendirmek ve fotoğraf sayesinde birbirlerine bağlamaktır.
Dünya Fotoğrafçılık Günü

Fotoğraf ve fotoğrafçılık çok değil, günümüzden anca 200 yıl kadar önce ortaya çıkmıştır. Ama doğuşundan bu yana geçen iki yüz yıl içinde fotoğrafçılık, kişisel anlatımın ve dışa vurumun en kolay ve hızlı gerçekleştirilebildiği sanatlardan biri haline gelmiştir.

Fotoğraflarla bir yeri, olayı, deneyimi, fikri ya da zamanda bir anı yakalarsınız. Bir fotoğrafa bakan kişi, fotoğrafı çeken kişinin bakış açısıyla dünyayı görür. Fotoğraflar duyguları ve düşünceleri bazen sözcüklerden çok daha doğru ve hızlı aktarabilir. Hatta binlerce sözcükle anlatılamayacak şeyler tek bir fotoğrafla anlatılabilir. Bu nedenle fotoğraf bir sanat olmanın yanı sıra, günlük yaşamda bilgi de aktaran güçlü bir araçtır. Yazılı bilgiyi destekler hatta bazen ondan daha iyi anlatır.

Dünya Fotoğrafçılık Günü, Avustralyalı fotoğrafçı Korske Ara’nın öncülüğünde 2009’da başlayan bir girişimdir. Kutlama günü olarak 19 Ağustos’un seçilmesinin nedeni Fransız devletinin dagerreyotip fotoğrafın patentini satın aldığı (1839’da) ve onu dünyaya armağan ettiği gün olmasındandır.*

Son yıllarda dünyanın her yanında fotoğraf meraklısı yüz milyonlarca kişi çektikleri fotoğraflarla bu günü kutluyor. Müzelerde, salonlarda ve sosyal medyada fotoğraf sergileri açılıyor, yarışmalar düzenleniyor. Dilerseniz, siz de kolayca bir kutlama etkinliği düzenleyebilirsiniz. Önce arkadaşlarınızla kafa kafaya verip nasıl bir kutlama yapacağınızı kararlaştırın. Örneğin, şimdiye kadar çektiğiniz en güzel fotoğrafları sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Ya da arkadaşlarınızla aranızda bir yarışma düzenler ve yalnızca bugün çektiğiniz en güzel fotoğrafları seçip küçük bir sergi yapabilirsiniz.

Haydi, bugün yaratıcılığınızı ortaya çıkarmanın tam zamanıdır…

* Dagerreyotip fotoğraf tekniği Fransız Louis Daguerre ile Joseph Nicephore Niepce’in 1837’de geliştirdiği basit bir fotoğraf tekniğidir.

Yaşam size verilmiş boş bir filmdir. Her karesini mükemmel bir biçimde doldurmaya çalışın.

Ara Güler