ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Dünya İklim Günü

Dünya İklim Günü

Dünyamız giderek ısınıyor. Buzullar eriyor ve deniz düzeyleri yükseliyor. Aşırı yağışlar ve kuraklıklar, şiddetli fırtınalar ve kasırgalar şeklinde kendisini gösteren hava olaylarındaki aşırılaşma da hızla büyüyen bir tehdit oluşturuyor. İklimdeki bu değişikliğe ve küresel ısınmaya dikkat çekebilmek, bu konuda kamuoyunda farkındalık yaratabilmek için her yıl 15 Mayıs günü Dünya İklim Günü olarak kutlanıyor.
dunya iklim gunu 01 2021 Dünya İklim Günü

Yeryüzündeki yaşamın çeşitliliğine ve niteliğine en büyük etki eden şey iklimdir. Ne yazık ki Dünya İklim Gününde dünyamıza ilişkin pek de iyimser bir tablo yok karşımızda. Yaklaşık yüz elli yıldır ortalama hava sıcaklığı sürekli artıyor (~1,5 derece). Deniz düzeyleri sürekli yükseliyor (~25 cm). Küresel ısınmada, özellikle son yıllarda, görülen hızlı artış ciddi bir küresel tehdit boyutuna ulaşmış durumda. Bilim insanları bunun başlıca nedeni olarak insan etkinliklerini gösteriyor. Böyle giderse, yüzyılın sonunda hava sıcaklıkları ortalama 4 derece artmış ve denizlerin düzeyi de 35 cm yükselmiş olacak. Bunlar da yeryüzündeki yaşam için çeşitli felaketlere yol açacak.

Hem insanlar hem de öteki canlılar açısından yaşanabilir bir dünya için dünya devletlerinin ciddi önlemler alması gerek. Ancak bu konuda devletler kadar bireylere de bazı görevler düşüyor. Bizim de iklim değişikliğine karşı yapabileceklerimiz var. Bunların başında da yaşam tarzımızda birtakım değişikliklere gitmek geliyor. Örneğin suyu ve elektriği tutumlu kullanmak bunlardan biridir.

Dünya İklim Günü’nde çeşitli etkinlikler düzenlenir, konferanslar, seminerler verilir, birtakım kampanyalar başlatılır, okullarda panolar hazırlanır, çocuklardan yaşlılara kadar herkesin dikkati bu önemli soruna çekilir. Siz de konuyu araştırabilir, ailenizle durumu konuşabilir, arkadaşlarınızla internet ya da sosyal medya üzerinden bir şeyler (konuyla ilgili resim, fotoğraf, kompozisyon paylaşımı gibi) yapabilirsiniz. Dünyamız için herkesin yapabileceği bir şeyler bulunur!

Çağımızın en belirleyici sorunu iklim değişikliğidir. Doğrudan yaşamımıza yönelik bir tehditle karşı karşıyayız. İklim değişikliği bizden daha hızlı ilerliyor. Gerekli önlemleri hemen almazsak, geri dönüşü olmayan noktayı kaçırabiliriz. Bunun sonuçları da hem doğa hem de insanlık için yıkıcı olabilir.

António Guterres
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri