ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Dünya Kitap
Günü

Dünya Kitap Günü

23 Nisan’ın bizim için önemi, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olmasından gelir. Ama bugünün bir başka özel ve güzel yanı daha vardır. 23 Nisan aynı zamanda Dünya Kitap Günü’dür. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) okumayı teşvik etmek ve yayıncılığı desteklemek amacıyla 1996’dan beri her yıl 23 Nisan gününü Dünya Kitap Günü olarak kutlar.

Günümüzde kitapların ve okumanın önemi artık herkes tarafından çok iyi biliniyor ve takdir ediliyor. Bunun en güzel göstergelerinden biri de Dünya Kitap Günü’nün yüzü aşkın ülkede, milyonlarca insanın katılımıyla kutlanıyor olmasıdır. Bu kutlamaların temel amacı, kitabın ve okuma alışkanlığının önemini vurgulamak, herkesin ama özellikle de gençlerin okuma zevkini keşfetmesini sağlamak ve eserleriyle insanlığın toplumsal ve kültürel ilerlemesine büyük katkıları olan yazarları anmaktır.

Dünya Kitap Günü, Türkiye’de de 2001’den beri kutlanır. Bu özel günde, yurdumuzda çeşitli anma etkinlikleri, yazarlarla tanışma toplantıları, söyleşiler, imza ve okuma günleri düzenlenir; indirimli kitap kampanyaları yapılır. Bazı gazete ve dergiler kitap ekleri verir; hapishane, bakımevi, okul ve köy kütüphanelerine kitap yardımları yapılır.

Dünya Kitap Günü

Eğer okumak istediğiniz bir kitap varsa ve henüz yazılmamışsa, o zaman onu siz yazmalısınız.

Toni Morrison