ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Bal

Bal, arıların çiçeklerden topladığı çiçek özlerinden (nektar) ya da ağaçların salgıladığı tatlı sıvılardan ürettiği lezzetli, sıvı bir yiyecektir. En özel yiyeceklerden biridir. Genellikle doğal haliyle tüketilir. Bunun yanında unlu mamullerde ve şekerlemelerde de yaygın olarak kullanılır. Bal, insanlar için çok yararlıdır. Doğanın bize armağan ettiği bu eşsiz yiyeceği biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?
Arılar balı kovanlarında yapar. Her kovanda binlerce arı birlikte çalışarak bal üretir. Kovandaki peteklere yerleştirilen ve üzeri balmumuyla kaplanan bal, arıların sağladığı özel havalandırma sistemi sayesinde bildiğimiz tat ve kıvama gelir.

Bal, gerçekte bal arılarının kışı geçirmek amacıyla depoladığı bir yiyecektir.

bal bordur1 Bal

Yalnızca balarıları değil

Bal, bir böceğin ürettiği ve hem böcekler hem de insanlar tarafından yenen tek yiyecektir.

Yaban arıları da bal yapar.

bal bordur2 2 Bal

Balı herkes sever

İnsanlar dışında birçok hayvan türü de yabani ya da evcil balı severek yer.
bal bordur3 Bal

Nasıl tüketilir?

Bal, tatlılarda şeker yerine doğal bir tatlandırıcı olarak kullanılabilir. Farklı birçok yiyeceğe (örneğin yoğurda) ve içeceğe (örneğin çaya ya da süte) eklenebilir.
bal bordur4 Bal

Bal çeşitleri

Dünyada 300’den çok bal çeşidi olduğu tahmin ediliyor. Balın niteliği, arıların çiçek özü topladığı çiçeklerin türüne ve oranına bağlı olarak değişir. Farklı çiçeklerden elde edilen ballar, renk, tat, aroma ve kıvam bakımından değişiklilik gösterir. Örneğin, yoncadan elde edilen kehribar rengindeki balın kendine özgü naneli bir tadı olurken, karabuğdaydan elde edilen pekmez rengindeki balın güçlü bir tadı vardır. Ülkemizde en bilinen ballar arasında lavanta çiçeği balı, çam balı, meşe balı, narenciye balı, ıhlamur balı ve kestane balı bulunur.
bal
bal
bal

Türkiye dünyanın, Çin’den sonra 2. büyük bal üreticisidir.

Bal bozulmaz

Bal nem, güneş ışığı, ısıtma gibi sıra dışı bir etkiye maruz kalmadıkça bozulmaz ve uzun süre saklanabilir. Yaygın kanının tersine, gerçek bal bazen kristalleşebilir. Bu, onun bozulduğu anlamına gelmez. Kristalleştiğinde besin değerini kaybetmez; bu haliyle de yenebilir.
bal
Bal, doğanın bize sunduğu çok özel bir armağandır. Arıların çok çalışıp özenle ürettiği bu lezzetli ve sağlıklı yiyeceği sofralarımızdan eksik etmeyelim.

Bal alerjisi olanlar bal yemeden önce doktora danışmalıdır.

Bal, 1 yaşından küçük bebeklere verilmemelidir.

bal cocuk Bal