ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Dünya Nüfus Günü

Dünya Nüfus Günü

Dünya nüfusunun hızlı artışının doğal yaşam üzerindeki yıkıcı etkisine, yarattığı toplumsal ve politik sorunlara dikkat çekmek amacıyla her yıl 11 Temmuz’da, çeşitli etkinliklerle Dünya Nüfus Günü kutlanır.
Dünya nüfusunun hızlı artışının doğal yaşam üzerindeki yıkıcı etkisine, yarattığı toplumsal ve politik sorunlara dikkat çekmek amacıyla her yıl 11 Temmuz’da, çeşitli etkinliklerle Dünya Nüfus Günü kutlanır.

1800’lü yılların başında bir milyarı bulan dünya nüfusu yalnızca 110 yılda 6,8 milyar arttı. Temmuz 2020’de 7,8 milyara ulaştı. Biz insanlar çöllerden kutup bölgelerine deniz kıyılarından dağlara, göl ve ırmak kenarlarından çayırlara, ormanlara kadar dünyanın her yanında yaşıyoruz. Nüfusumuz sürekli artıyor. Hem de daha önce hiç olmadığı kadar rahat ve güven içindeyiz. Ne var ki bunun ağır bir bedeli de oluyor. Temelinde artan dünya nüfusunun gereksinimlerinin yattığı ciddi sorunlar (doğal alanların ve canlı türlerinin yok edilmesi, çevre kirliliği, çölleşme, küresel iklim değişikliği, bunlara bağlı olarak göç ve toplum sağlığına, refahına ve gelişimine yönelik birçok sorun) bizler ve gelecek kuşaklar için büyük bir tehdit oluşturuyor.

İşte, bütün bu sorunların temelinde yatan hızlı nüfus artışı konusuna dikkat çekmek amacıyla Birleşmiş Milletler 1989’da 11 Temmuz’u Dünya Nüfus Günü olarak ilan etti. O tarihten bu yana dünya kamuoyunda farkındalık yaratmak, bu büyük sorunun çözümüne yönelik hareketlere katılımı ve desteği artırmak için dünya genelinde çeşitli etkinlikler düzenlenir.

11 Temmuz

1987’de dünya nüfusunun 5 milyara ulaştığı tarihtir.

dunya nufus gunu 01 Dünya Nüfus Günü

11 Temmuz’da birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de birtakım etkinlikler gerçekleştirilir. Gün boyunca kamuoyunda nüfus artışının yol açtığı toplumsal, ekonomik ve çevresel sorunlara dikkat çekmek amacıyla radyo ve televizyon kanallarında konuşmalar, söyleşiler, haber programları yapılır. Sosyal medyada paylaşımlarda bulunulur, bilgiler verilir. Sorunun çözümlerine ilişkin yöntemler ortaya atılır ve insanlar bu çözümlerde yer almaya çağrılır.

Bu yıl içinde bulunduğumuz özel koşullarda etkinlikler de biraz farklı olabilir. Siz de Dünya Nüfus Günü’nde evinizden bir şeyler yapabilirsiniz. Örneğin konuyla ilgili bir araştırma yapıp onu ailenizle ve arkadaşlarınızla paylaşabilir, tartışabilirsiniz. Çevrenizdeki herkesi hızlı nüfus artışının yarattığı sorunlara karşı daha duyarlı olmaya çağırabilirsiniz.

Temmuz 2020

itibarıyla dünya nüfusu 7.800.000.000’dur ve her gün 225.000 artmaktadır.