ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Dünya Okyanus Günü

Yeryüzündeki yaşamın sağlıklı bir şekilde ayakta durabilmesi ve sürdürülebilmesinde okyanusların çok büyük bir rolü vardır. Okyanusların önemine yönelik farkındalık yaratmak ve onları korumak için her yıl 8 Haziran’da Dünya Okyanus Günü kutlanır.
d okyanus g kaplumbaga Dünya Okyanus Günü

Yeryüzünün yüzde 71’ini yani yaklaşık 361 milyon kilometrekarelik bölümü (bütün karaların toplamının 2,4 katı) ortalama derinliği 3.800 metre olan okyanuslarla kaplıdır. Böylesine büyük bir hacim doğal olarak dünyadaki en büyük habitattır. Okyanuslarda yaşayan mikroorganizmalar soluduğumuz oksijeninin yüzde 70’ini üretirler. Dünya ikliminin en önemli öğesi ve atmosferden karbon emiliminin en önemli aktörü yine okyanuslardır. Gerçekte yeryüzündeki yaşam büyük ölçüde okyanuslara bağlıdır. Ne var ki insan etkinlikleri yüzünden okyanuslar derin deniz madenciliği, kirlilik, canlı türlerinin azalması, asitlenme gibi birtakım büyük sorunlarla karşı karşıyadır.

Bu duruma yönelik dünya kamuoyunda farkındalık yaratmak ve okyanusları korumak için eyleme geçme, bir şeyler yapma düşüncesi doğdu. Dünya Okyanus Günü kutlamalarının kararı 1992’de Birleşmiş Milletler’in Rio de Janeiro’da düzenlediği Yeryüzü Zirvesi’nde alındı. Ne var ki ilk olarak 8 Haziran 2009’da yaşama geçirildi. O tarihten itibaren her yıl 8 Haziran günü, Dünya Okyanus Günü olarak kutlanır.

Bugünün amacına uygun biçimde siz de çevrenizde farkındalık yaratabilirsiniz. Okyanusların yeryüzündeki yaşam için önemini araştırabilir, bulduklarınızı ailenizle ve arkadaşlarınızla konuşabilir, tartışabilirsiniz. Çevrenizdekilere durumun ciddiyetini anlatabilirsiniz. Okyanusların korunmasına, örneğin deniz kirliliğine, yönelik birtakım etkinlik fikirleri geliştirebilirsiniz.