ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Dünya Pizza Günü

Evet, doğru gördünüz: Bugün 9 Şubat, Dünya Pizza Günü. Dünyanın birçok ülkesinde pizzaseverlerin pizza yemesi için bir bahane daha.
Dünya Pizza Günü

Takvimdeki her gün dünyanın değişik ülkelerinde çeşitli nedenlerle özel bir gün olarak kutlanır. Bunlardan bazıları da yiyecekler için kutlama günleridir. Ulusal olanların yanında bütün dünyada kutlanan yiyecek günleri de vardır; dünya süt günü, uluslararası kahve günü, dünya çikolata günü, dünya makarna günü, uluslararası suşi günü ya da dünya çay günü gibi… İşte, bugün 9 Şubat da Dünya Pizza Günü’dür.

Salamlısı, sosislisi, sebzelisi, deniz mahsullüsü, zeytinlisi, domateslisi, biberlisi, çok peynirlisi, mantarlısı, ince hamurlusu, kalın hamurlusu, İtalyan usulü yapılanı, Amerikan usulü yapılanı… Pizza herkesin severek yediği ender yemeklerden biridir. Tarihi 10. yüzyıl İtalyası’na kadar uzanır. Ama modern pizza Napoli’de ortaya çıkmıştır. İlk pizzacı da 1738’de Napoli’de açılmıştır. Önce yakın ülkelerde sonra da (özellikle 20. yüzyılda) bütün dünyada yayılmıştır. Hatta Napoliten Pizza 2017’de UNESCO’nun kültür mirası lisesine bile girmiştir.

Bugün pizza günü olduğuna göre şöyle güzel bir kutlama yapmak da yerinde olur, değil mi? Peki, bunun için ne yapabilirsiniz? Belki ailenizle ya da arkadaşlarınızla pizza partisi yapıp güzel bir pizza siparişi verebilirsiniz. Ama daha iyisi arkadaşlarınızla birlikte evde kendi pizzanızı yaparak kutlamak olmaz mı? Tabii ki hamurunu da siz yapacaksınız. Hatta bir değil küçük küçük, değişik malzemeli birçok pizza yapabilirsiniz. Belki en iyi pizza yapma yarışması bile düzenleyebilirsiniz. Hep birlikte sıra dışı bir pizza (örneğin çikolatalı) yapmaya çalışabilirsiniz. Nasıl bir kutlama yaparsanız yapın bol bol fotoğraf çekip paylaşmayı da ihmal etmeyin.

Pizza Günü’nüz kutlu olsun ve de afiyet olsun!