ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Dünya Satranç Günü

Satrancın çok eğlenceli bir masa sporu olduğunu biliyorsunuzdur. Peki, 20 Temmuz’un Dünya Satranç Günü olduğunu biliyor muydunuz? Evet, bugün Dünya Satranç Günü. Bugün dünya genelinde ve ülkemizde satrancın önemini vurgulamak için çeşitli etkinlikler düzenlenir.
Dünya Satranç Günü

Kesin olarak nerede ortaya çıktığı bilinmeyen satranç dünyanın en eski masa sporlarından biridir. İlk olarak Hindistan, Çin ya da Pers İmparatorluğu’nda oynandığı söylenir. Bununla birlikte Mısır piramitlerindeki bazı kabartmalarda, 4.000 yıl önce bile satranca benzer bir sporun oynandığı görülür.

Pers İmparatorluğu’nu fethettikten sonra satrançla tanışan Araplar, bu sporu İspanya’ya da götürdü. Satranç oradan önce Avrupa’ya ardından da tüm dünyaya yayıldı. Günümüze kadar gelen basılı en eski satranç kitabını İspanyol satranççı Lucena 1497’de yazdı. Bu kitap satrancın günümüzde uygulanan kurallarının çoğunun oturduğu bir dönemde yazıldı.

20 Temmuz 1924’te Fransa’nın başkenti Paris’te Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) kurulmuş ve 20 Temmuz günü 1966’dan beri Dünya Satranç Günü olarak kutlanmaya başlandı.

Siz de Dünya Satranç Günü’nde yeni taktikler öğrenmek istiyorsanız Kumbara Dergisi’nin Satranç bölümüne tıklayarak uygulamalı satranç eğitim videolarına ulaşabilirsiniz.

dunya satranc gunu 2020 02 Dünya Satranç Günü