ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Ekim Ayı Kitaplığım
2020

Ekim Ayı Kitaplığım - 2020

Minik Gezginler

Roma İmparatorluğu’nda

Yazan: John Malam
Resimleyen: Simon Abbott
22 sayfa

Roma İmparatorluğu tarihin en görkemli imparatorluklarından biridir. Bin yıldan uzun bir süre boyunca Avrupa’dan Orta Doğu’ya, Afrika’dan İngiltere’ye kadar uzanan büyük bir alana hükmetmiş bu imparatorluğu bu sürükleyici kitapla tanımaya başlayacaksınız.

Birbirinden ilginç bilgilerle dolu, çok güzel ve komik resimlerle süslenmiş kitaptan Roma’da günlük yaşama, büyük kentlerin yapısına, banyoların önemine, neden her yana yol yaptıklarına, askerlerin özelliklerine, mitolojilerine, gladyatörlere ve bazı büyük imparatorlarına ilişkin çok şey öğreneceksiniz.

Bir çırpıda okuyacağınız bu güzel tarih kitabına sık sık yeniden başvuracaksınız.

Charlie Small

Şahin’in Yuvası

Yazan: Nick Ward
Çeviren: Cenk Pamay
176 sayfa

Charlie Small’un öyküsünü kimse tam olarak bilemiyor… En azından şimdilik. Tuttuğu ilk günlük bir ırmak kıyısında ıslanmış ve yıpranmış bir halde, ikinci günlük de Himalayalar’da bir buzulun içinde bulundu.

İlk başta bu günlüklerin birilerince düzenlenmiş bir şaka olduğu düşünüldü. Çünkü 8 yaşındaki hiçbir çocuğun başından böylesine sıra dışı ve ilginç olaylar geçmiş olamazdı. Ancak son derece canlı bir anlatımı olan günlüklerde yazılanların hiçbir tutarsızlığı da bulunamadı. Yavaş yavaş herkes günlüklerin gerçekliğine inandı. Bu, Charlie Small’un on birinci günlüğü.

Bu günlüğü, Kuzeybatı İngiltere’de doğada kamp yapan bir aile bulmuş. Kırlarda gezintiye çıktıkları sırada, eski bir kamp ateşinin küllerine rastlamışlar. Günlük, kamp alanındaki bir taşın altına sıkıştırılmış halde öylece duruyormuş. Üstü toz kaplı ve pismiş, fakat sayfalarını çevirip içine baktıklarında, bunun yepyeni bir Charlie Small günlüğü olduğunu anlamışlar. 

Bu günlükte yine çok tuhaf olaylarla dolu bir serüven anlatılıyor. Charlie fırtınalı denizleri aşıyor, iskelete dönmüş bir korsanı defnediyor ve gizemli Şahin ile güçlerini birleştiriyor.

Ne dersiniz Charlie’nin sürükleyici bir serüvenini daha yazdığı günlüğünü okumaya var mısınız?

Mamutun Ayak İzleri

Yazan: Franziska Gehm
Çeviren:
Elif Dinçer
72 sayfa

Günümüzden 40.000 yıl öncedeyiz. Keskinkulak on yaz yaşındaydı. Kısa bir süre sonra avcılık sınavına girecekti. Ama mızrağını hedefe isabet ettirme konusunda hiç de iyi sayılmazdı. Dolayısıyla nasıl iyi bir avcı olabilirdi ki? Ama bir gün kabilenin şamanı Ateşgöz onun kabileyi açlıktan kurtaracağını öngördü…

Bu kitapta buzul çağındaki bir mamut avının sürükleyici öyküsü anlatılıyor. Ama bir yandan da o dönemle ilgili çok değerli bilgiler veriliyor. Okurlar kitabı okurken şunları ve daha başka birçok şeyi de öğreniyor:

Buzul Çağı’nda doğa nasıldı?
Buzul Çağı’nda çocuklar nasıl yaşarlardı?
O dönemdeki aletler ve evler nasıldı?
İnsanları yemek pişirmeyi biliyor muydu?
Buzul Çağı’nın büyük hayvanlarının zamanla nesli niye tükendi?
Mamut ve bizon gibi büyük hayvanlar nasıl avlanırdı?
Mağara resimleri nasıl yapılırdı?

Çok güzel resimlerle dolu ve ilgi çekici bilgi çerçeveleriyle donatılmış bu sürükleyici kitabı elinizden düşürmeyeceksiniz!