ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Haziran Ayı Kitaplığım - 2022

Haziran Ayı Kitaplığım - 2022

Harper ile Ateş Yıldızı

Yazan: Cerrie Burnell
Resimleyen: Laura Ellen Anderson
192 sayfa

Romanımızın baş kahramanı olan Harper, ender görülen bir müzik yeteneğine sahiptir. Bulutlar Şehri’nde bulunan Yüksek Apartmanı’nın 14. katında oturan Harper’ın özel yetenekleri olan yakın arkadaşları, babası, kedisi Kömür, büyük halası Sassy ve Düşler sirki elemanları romanımızın diğer kahramanlarıdır.

Bulutlar Şehri’ne dün büyülü Düşler Sirki gelmiştir. Harper ve arkadaşları, Çılgın Şef’e Düşler Sirki’ndeki yerini geri kazanabilmesi için yardım etmek isterler. Bunun için harika bir gösteri hazırlarlar. Ne var ki sirk müdürü sirke katılması için Çılgın Şef’in yerine, olağanüstü müzik yeteneği olan Harper’ı seçer. Harper sirke katıldıktan sonra bir zamanlar müzik duyduğu anda ışık saçmaya başlayan arkadaşı Ateş Yıldızı’yla ilgili bir gizemi fark eder.

Güzelce hazırlanan basit bir gösteriyle başlayan olaylar giderek karmaşıklaşır. Acaba Harper ve arkadaşları amaçlarına ulaşabilecekler mi? Onlara yardım eden olacak mı?

Bu kitap, masalsı öğeleri ve anlatımıyla okuyucuyu kendine bağlayan, sıcacık ve çok sürükleyici bir roman.

Çokbilmiş Sıfır ve Pelin

Rakamların Sihirli Dünyası

Yazan: Feyza Hepçilingirler
Resimleyen: Atakan Hürpek
128 sayfa

Babası Pelin’in matematiğe ilgi duymasını, matematiği sevmesini çok istiyordu. Çünkü biliyordu ki; hayranlık duyduğumuz teknolojik buluşlar birer mucize eseri değildir, tümünün temelinde matematik yatar. İşin ilginç yanı yalnız bilimde ve teknolojide değil, sanatta hatta doğanın temelinde de matematik vardır. Matematik her yerde karşımıza çıkar. Temelini de sayılar oluşturur. Bu nedenle babası Pelin’in sayılarla arasının iyi olmasının -en azından şimdilik- yeterli olacağını düşünüyordu.

Aslında Pelin de dilde, kültürde ve ekonomide rakamların önemini keşfetmek istiyordu. Tabii bunun için önce rakamları iyice öğrenmesi lazımdı. Acaba kendisini rakamlar dünyasına ışınlayarak onlarla dostluk kurabilir miydi? Düş kurabilen herkes için bu iş, çocuk oyuncağı sayılırdı.

Peki siz de hayal gücünüzle Pelin’in düşlerine ortak olmaz mısınız?

Matematiğe ve rakamlara bambaşka bir gözle bakmanızı sağlayacak bu sıra dışı kitabı çok seveceksiniz.

En İyi Kız Kardeşler

Büyük Panayır

Yazan: Sarah Welk
Resimleyen: Sharon Harmer
128 sayfa

En iyi kız kardeşlerin dünyasına hoş geldiniz! Bugün pazar ama normal bir pazar değil. Bugün Süper-Pazar çünkü bugün Ece ile Ada, anne babalarıyla birlikte hayvanat bahçesine gidecek. Sabah uyanır uyanmaz çok heyecanlıydılar ve ebeveynlerinin yatağına çıkıp onları güzelce (!) uyandırdılar. Sonra hazırlıklara yardım (!) ettiler.

Ece ile Ada zaman zaman birbirlerine kızsalar da (hayvanat bahçesinde ilk hangi hayvanı görmeye gidecekleri tartışmasında olduğu gibi) gerçekte birbirini çok seven ve tamamlayan iki kız kardeştir. Onlarla birlikteyken az sonra bile neler olacağını bilmek olanaksızdır. Ama kesin olan bir şey vardır: Bu kız kardeşlerle asla sıkılmazsınız!

Güzel resimlerle dolu bu kitabı da hiç sıkılmadan, bir çırpıda okuyacaksınız.